Zimbabwská politička: Česko by mělo v Zimbabwe zůstat

Naďa Straková
13. 10. 2009 19:00
Členka opoziční strany MDC Trudy Stevensonová mluvila s Aktuálně.cz na konferenci Forum 2000
Trudy Stevensonová na pražské konferenci Forum 2000
Trudy Stevensonová na pražské konferenci Forum 2000 | Foto: Naďa Straková

Praha - Zavření české ambasády v Harare v době, kdy se Zimbabwe začíná zvedat ze dna, se nám zdá nelogické a nemorální, říká zimbabwská opoziční politička Trudy Stevensonová, která přijela do Prahy na letošní ročník konference Forum 2000. 

Spoluzakladatelka opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Stevensonová je první běloškou, která kdy zasedla v čele této strany a v zimbabwském parlamentu. V něm už sice tato drobná energická žena, čerstvě nominována na post velvyslankyně v Senegalu, nepůsobí, ale politiku podle svých slov vnímá jako "drogu". A tak se jí stále věnuje.

S Aktuálně.cz mluvila o tom, jaké to je být v Zimbabwe opoziční političkou a k tomu bílou, o sankcích Evropské unie, kontroverzní pozemkové reformě Roberta Mugabeho a dalších překážkách, které se země snaží v současnosti překonat.   

Aktuálně.cz: V posledních týdnech se hodně mluví o tom, zda zrušit sankce či ne. Sankce, které ale Evropská unie uvalila na Zimbabwe, se týkají pouze nejbližších spojenců Roberta Mugabeho, což sám Mugabe popírá. Měla by je tedy Evropská unie zrušit nebo ještě chvíli počkat?

Robert Mugabe v New Yorku při rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN
Robert Mugabe v New Yorku při rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN | Foto: Reuters

Trudy Stevenson: Těžko říct. Sankce toho příliš nezmohly. Režim je přežil, násilí pokračuje. Já osobně se domnívám, že by je měli zrušit, aby toho Mugabe přestal zneužívat. Neměl by tak žádný bič na EU. Takhle se vymlouvá, že sankce způsobil kolaps našeho hospodářství. Takže zrušte je, ať už se nemůže vymlouvat.

Je pro evropské investory bezpečné začít v Zimbabwe podnikat a pro donory zemi poskytnout pomoc?

Zimbabwský trh je na tom líp než evropský! Podívejte se, co se na evropském nebo americkém trhu stalo. Naší burze se teď daří, takže je to vhodná doba pro investice. Zbavili jsme se zimbabwského dolaru a obchodujeme s americkým dolarem. Pokud chcete současné vládě národní jednoty - což podle mého je teď jediné řešení - poslat signál podpory, potom je dobré ji podporovat nejen morálně, ale i finančně.

Zakladatel Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Morgan Tsvangirai
Zakladatel Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Morgan Tsvangirai | Foto: Reuters

Mám za to, že promyšlená investice do společností, které mají transparentní vedení, by Zimbabwanům posílilo důvěru ve vlastní hospodářství a podnítilo by to investiční aktivity i z jejich strany. Samozřejmě, že by měli investovat hlavně Zimbabwané, my ale  v tuhle chvíli nemáme žádné peníze. Jsme doslova úplně na mizině.

A co kontroverzní postava guvernér centrální banky Gideon Gono, kterého opoziční strana Hnutí za demokratickou změnu (MDC) obviňuje z toho, že je zodpovědný za zkolabování ekonomiky a následně hyperinflaci. Mugabe ale trvá na tom, aby Gono zůstal v křesle guvernéra. Měl by zůstat nebo odejít?

Bylo by lepší, kdyby byl do této pozice zvolen někdo jiný. Měly se na něm shodnout podle politické dohody všechny tři strany. Ale Mugabe Gona zvolil sám bez toho, aby to zkonzultoval s dvěma zbylými stranami. Možná by se všechny tři strany nakonec na Gonovi shodly, je to schopný muž (Trudy Stevensonová patří v MDC ke křídlu, které je vůči Gonovi méně kritické - pozn.red.), ale měly se domluvit dohromady.

Zimbabwe stále trápí vysoká nezaměstnanost
Zimbabwe stále trápí vysoká nezaměstnanost | Foto: Naďa Straková

Zimbabwe se dříve přezdívalo obilnice Afriky, ale Mugabeho pozemková reforma od roku 2000 ze země vyhnala 4000 farmářů. Těch 400, kteří vytrvali, si ale stěžuje, že je to teď leckdy horší než před vládou národní jednoty. Souhlasíte s nimi?

Nejvyšší činitelé ZANU-PF si uvědomují, že konec rabování se blíží a tak se snaží na poslední chvíli urvat co nejvíc. Ale nejedná se jen o bílé farmáře, mezi těmi, na které útočí, jsou i černí farmáři. Takže násilí v tomhle ohledu ještě přetrvává a protože, jak jsem říkala, blíží se konec, ti, kteří si ještě nic neurvali, se teď snaží na poslední chvíli něco získat.

Foto: Naďa Straková
Zimbabwe se otvírá světu
Zimbabwe se staví na nohy. Do obchodů se vrátilo jídlo

Zatímco mezinárodní média už nemají do Zimbabwe vstup zakázán a mohou reportovat o čemkoli, místní média čelí stále stejné situaci a prakticky nemohou psát téměř o ničem. Opravdu se v tomhle ohledu pro místní novináře nic nezměnilo?

Čelí stále stejné situaci. Pokud chce někdo začít vydávat nezávislé noviny, vyhrožují mu Mugabeho lidé. V tom se tedy opravdu bohužel nic nezměnilo.

A EU v tomhle nemůže pomoci, třeba pomocí nátlaku?

Nátlak je vždy účinný, ale bylo by lepší, kdyby EU tlačila spíše na naše sousedy, zejména na SADC. Naším daleko větším problémem je, že nemáme peníze, takže nic nemůžeme. Dnes si už můžete v obchodech koupit jídlo, ale potřebujete k tomu americké dolary. A lidé zejména na venkově si ceny v obchodech nemohou dovolit. Pořád nemám elektrický proud, vodu a infrastruktura je špatná. S blížícím se obdobím dešťů opět hrozí propuknutí cholery. Jsme v nebezpečné situaci a všechno se může každou chvíli zvrtnout.

Jaké jsou vaše zkušenosti coby běloška a opoziční politička?

No, musím říci, že si připadám taková opuštěná, zvláště jako běloška. Jak víte, jednou mě zbili (v roce 2006 byla Trudy Stevensonová přepadena dodnes neznámými útočníky a s těžkým poraněním hlavy hospitalizována - pozn. red.). Bývali byli by mě přepadli, i kdybych byla černá. Do jisté míry to, že jsem bílá, mě vlastně chrání. Protože jsem víc vidět. Určitě jsem na tom líp než černošky. Mužští politikové mne možná o něco více respektují. Neví totiž, jak se ke mně chovat. K černým političkám se chovají tradičním způsobem, tj. hrubě. Černošky to obecně nemají lehké. Co se týče politiky - miluju politiku. Je to jako droga, když k tomu jednou přičuchnete, tak už vás to nepustí.

Česko vaši opoziční stranu MDC morálně podporovalo i v době, kdy nebyla ještě ve vládě. Nyní, když v ní je, české ministerstvo zahraničí bude ambasádu v Zimbabwe nejspíše v rámci úspor zavírat. Co vy na to?

Byla jsem v šoku, když jsem to zjistila. Když se jakákoli ambasáda, hlavně ze západních demokratických zemí, rozhodne z naší země odejít ve chvíli, kdy se začínáme stavět na nohy, máme z toho rozporuplné pocity. Bere nám to odvahu. Ptáme se - co jsme udělali špatně?

Vám, Čechům, se podařilo svrhnout autoritářský režim a uspěli jste. Proto přítomnost zemí v Zimbabwe, jakou je Česká republika, nám dodává hodně odvahy. Zdá se nám to nelogické a nemorální, zvláště teď, když si v Zimbabwe bude otevírat ambasádu Myanmar.

Foto: Naďa Straková
Česká ambasáda v Harare
Česko se chystá zavřít ambasády v Zimbabwe a Angole
 

Právě se děje

Další zprávy