Zika ohrožuje dvě miliardy lidí, Světová zdravotnická organizace prodloužila stav nouze

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 9. 2016 16:28
Virus zika ohrožuje více než dvě miliardy lidí v Africe a Asii. Vychází to ze studie britských a kanadských vědců, kteří za nejrizikovější země označují Indii, Indonésii a Nigérii. Překážku podle nich představuje také špatný stav zdravotnictví v některých státech. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli viru prodloužila celosvětový stav nouze.
Virus zika způsobuje zakrnění mozku novorozenců.
Virus zika způsobuje zakrnění mozku novorozenců. | Foto: DVTV

Londýn – Přes dvě miliardy obyvatel Afriky a Asie jsou v nebezpečí kvůli epidemii viru zika, který způsobuje vývojovou poruchu mozků lidských plodů. Nejnáchylnější k přenosu jsou lidé v Indii, Indonésii a Nigérii, vyplývá ze studie odborníků, kterou zveřejnil britský odborný časopis The Lancet.

"Dopad viru zika na lidskou populaci bude hodně záležet na schopnosti země zareagovat na možné propuknutí epidemie," řekl BBC jeden z autorů studie Kamran Khan.

Studie se opírá zejména o počty lidí, kteří vycestovali z Latinské Ameriky do zemí Afriky a Asie.

Vědci rovněž zjišťovali množství komárů druhu Aedes aegypti na obou kontinentech a klima v jednotlivých oblastech.

Rizikové oblasti

Nejvyšší riziko nákazy hrozí v Indii, Indonésii a Nigérii, kam z oblastí postižených virem zika měsíčně zamíří až 5000 lidí.

Odborníci ale zároveň přiznávají, že v některých oblastech by už lidé mohli být vůči viru imunní, což by vedlo ke snížení potenciální hrozby.

Varování platí rovněž pro obyvatele Filipín, Vietnamu, Pákistánu a Bangladéše, a to kvůli omezeným zdrojům ve zdravotnictví.

"Virus zika nám bohužel připomíná, že ve světě panují velké nerovnosti v oblasti zdraví, a teprve až se s těmito rozdíly popereme, budeme schopni se proti virovým epidemiím bránit," vysvětlil virolog Jonathan Ball z Nottinghamské univerzity.

Stav nouze trvá

S virem zika zápasí také Singapur, který ohlásil dalších 38 nových nákaz. Podle singapurských úřadu tak v zemi onemocnělo už celkem 189 lidí včetně dvou těhotných žen. Informovala o tom agentura Reuters.

Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli viru prodloužil celosvětový stav nouze. Rovněž naléhá na generálního ředitele WHO, aby přišel s odpovídajícím plánem, který zajistí dlouhodobou a koordinovanou odpověď na onemocnění. 

Zároveň ale krizový výbor zopakoval předchozí doporučení, že by neměla být zavedena žádná generální omezení na cestování a obchod se zeměmi a oblastmi s výskytem viru zika včetně měst v Brazílii, kde 7. září odstartují paralympijské hry.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy