Zika ohrožuje dvě miliardy lidí, Světová zdravotnická organizace prodloužila stav nouze

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 9. 2016 16:28
Virus zika ohrožuje více než dvě miliardy lidí v Africe a Asii. Vychází to ze studie britských a kanadských vědců, kteří za nejrizikovější země označují Indii, Indonésii a Nigérii. Překážku podle nich představuje také špatný stav zdravotnictví v některých státech. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli viru prodloužila celosvětový stav nouze.
Virus zika způsobuje zakrnění mozku novorozenců.
Virus zika způsobuje zakrnění mozku novorozenců. | Foto: DVTV

Londýn – Přes dvě miliardy obyvatel Afriky a Asie jsou v nebezpečí kvůli epidemii viru zika, který způsobuje vývojovou poruchu mozků lidských plodů. Nejnáchylnější k přenosu jsou lidé v Indii, Indonésii a Nigérii, vyplývá ze studie odborníků, kterou zveřejnil britský odborný časopis The Lancet.

"Dopad viru zika na lidskou populaci bude hodně záležet na schopnosti země zareagovat na možné propuknutí epidemie," řekl BBC jeden z autorů studie Kamran Khan.

Studie se opírá zejména o počty lidí, kteří vycestovali z Latinské Ameriky do zemí Afriky a Asie.

Vědci rovněž zjišťovali množství komárů druhu Aedes aegypti na obou kontinentech a klima v jednotlivých oblastech.

Rizikové oblasti

Nejvyšší riziko nákazy hrozí v Indii, Indonésii a Nigérii, kam z oblastí postižených virem zika měsíčně zamíří až 5000 lidí.

Odborníci ale zároveň přiznávají, že v některých oblastech by už lidé mohli být vůči viru imunní, což by vedlo ke snížení potenciální hrozby.

Varování platí rovněž pro obyvatele Filipín, Vietnamu, Pákistánu a Bangladéše, a to kvůli omezeným zdrojům ve zdravotnictví.

"Virus zika nám bohužel připomíná, že ve světě panují velké nerovnosti v oblasti zdraví, a teprve až se s těmito rozdíly popereme, budeme schopni se proti virovým epidemiím bránit," vysvětlil virolog Jonathan Ball z Nottinghamské univerzity.

Stav nouze trvá

S virem zika zápasí také Singapur, který ohlásil dalších 38 nových nákaz. Podle singapurských úřadu tak v zemi onemocnělo už celkem 189 lidí včetně dvou těhotných žen. Informovala o tom agentura Reuters.

Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli viru prodloužil celosvětový stav nouze. Rovněž naléhá na generálního ředitele WHO, aby přišel s odpovídajícím plánem, který zajistí dlouhodobou a koordinovanou odpověď na onemocnění. 

Zároveň ale krizový výbor zopakoval předchozí doporučení, že by neměla být zavedena žádná generální omezení na cestování a obchod se zeměmi a oblastmi s výskytem viru zika včetně měst v Brazílii, kde 7. září odstartují paralympijské hry.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy