Židé se stěhují z Jeruzaléma. Obávají se budoucnosti

Lenka Málková
16. 5. 2007 12:00
Jeruzalém je důležitý bod konfliktu
Oslavy Dne Jeruzaléma Evropa i USA bojkotují. Premiér Olmert chybět nebude.
Oslavy Dne Jeruzaléma Evropa i USA bojkotují. Premiér Olmert chybět nebude. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelce čekají pompézní oslavy čtyřiceti let sjednocení Jeruzaléma. I nadále se však ptají: Jaká bude budoucnost města?

Obyvatelé židovského státu ho považují za své nedělitelné a věčné hlavní město. S tím ale nepočítají Palestinci. Východní část Jeruzaléma má být podle nich metropolí palestinského státu.

Jeruzalém, město všech

Důvodů je hned několik. Pro vyznavače islámu je Jeruzalém po Mekce a Medině třetím nejsvětějším místem.

Město je však nejposvátnějším místem judaismu a Zeď nářků nejdůležitější památkou židovského Jeruzaléma. A jako místo ukřižování Ježíše Krista je Jeruzalém důležitý i pro křesťany.

Den Jeruzaléma
Autor fotografie: Reuters

Den Jeruzaléma

  • V Izraeli je Den Jeruzaléma státní svátek. Oslavy začínají 28. den židovského měsíce ijaru, což letos připadá na 15. květen.
  • Pozváno bylo víc než 100 zahraničních zastupitelských misí, ale zatím jenom 20 z nich pozvání přijalo.
  • Izrael za šestidenní války v roce 1967 obsadil západní břeh Jordánu, pásmo Gazy, syrské Golanské výšiny, Sinajský poloostrov a východní Jeruzalém.

Rozhodování o osudu města tak nebude jednoduché.

"Židé snili o návratu do svého historického hlavního města," říká pro deník New York Times bývalý izraelský velvyslanec v USA Dore Gold s tím, že i východního Jeruzaléma se Izraelci jen těžko vzdají.

A to přesto, že počet Palestinců žijících ve městě rok od roku stoupá.

Arabů přibývá, Židé se stěhují pryč

Přestože se čtyři desetiletí Izrael snažil o výstavbu židovských čtvrtí na východě Jeruzaléma a naopak o restrikci výstavby v arabských částech města, tlaku rostoucí arabské populace čelit nedokáže.

Složení obyvatelstva se tak pomalu, ale jistě mění. Zatímco v roce 1967 tvořili Židé 74 procent obyvatel města, nyní je to pouze 66 procent. Podle posledních oficiálních statistik z roku 2005 žije v Jeruzalémě 475 tisíc Židů a 245 tisíc Arabů.

Stále více obyvatel Izraele se však stěhuje na pobřeží.

"Jeruzalém se stal příliš extrémním, a tak jsme se rozhodli odejít," říká Alona Angelová, která v Jeruzalémě žila více než třicet let. Odešla kvůli tlaku ultraortodoxních Židů, jejichž počet ve městě roste.

Jeruzalém je náš, ale žít tam nechceme

Jeden z průzkumů také ukázal, že Izraelci nemají v případě Jeruzaléma jasno.

Počet  Arabů v Jeruzalémě roste.
Počet Arabů v Jeruzalémě roste. | Foto: Reuters

Šedesát procent Izraelců se nechce vzdát kontroly nad městem, ale 78 procent současně nehodlá v Jeruzalémě žít. Lákadla, která do města ženou Araby, totiž pro Izraelce již dávno nejsou dostačující.

Jeruzalém je pro ně město chudoby a politických a náboženských potyček. Naopak Palestinci v něm vidí prosperitu, bohatsví a pracovní možnosti.

"Lidé se chtějí jít do Jeruzaléma modlit, ale nemohou, protože jim izraelská vláda brání ve vstupu," říká Rami Nasralláh, poradce bývalého premiéra Ahmada Kuráji. "Jeruzalém to tak dělá v jejich očích ještě důležitějším."

Svět protestuje, oslav se neúčastní

Budoucnost Jeruzaléma je tak jedním z neproblematičtějších bodů izraelsko-palestinského konfliktu.

Jeruzalémských oslav se evropské země ani USA neúčastní.
Jeruzalémských oslav se evropské země ani USA neúčastní. | Foto: Reuters

Dokazuje to i postoj západních politiků k dnešnímu Dni Jeruzaléma a čtyřicátému výročí jeho sjednocení. Velkolepé oslavy, kterých se zúčastní špičky izraelského veřejného života, nebude pozorovat ani jeden ze zástupců evropských zemí a USA.

Neuznávají totiž izraelské rozhodnutí z roku 1967, jímž židovský stát po takzvané šestidenní válce východní část Jeruzaléma připojil ke svému území.

Za nedělitelné a věčné hlavní město Izraele jej vyhlásil v roce 1980. OSN ale tyto kroky neuznává a naprostá většina zemí má kvůli sporům o status města velvyslanectví v Tel Avivu.

Palestinci protestují proti židovské výstavbě ve východní části, protože stále počítají s tím, že jim bude navrácena a že se stane hlavním městem jejich budoucího státu.

 

Právě se děje

Další zprávy