Žhavé Chorvatsko zchladila bouře s kroupami jako pěst

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 7. 2011 15:23
Bouře z vedra zasáhly Krapinsko-zagorskou župu na hranicích se Slovinskem
Krapinsko-zagorská župa.
Krapinsko-zagorská župa. | Foto: Wikimedia Commons

Krapina (Chorvatsko) - Severním Chorvatskem, konkrétně Krapinsko-zagorskou župou na hranicích se Slovinskem, se v pondělí večer přehnala po vlně tropických veder silná bouře a krupobití.

Průtrže mračen a padající kroupy na mnoha místech zničily zemědělskou úrodu, přetrhaly elektrické vedení a poškodily domy i auta.

Na chorvatskou stranu hranice se bouře přesunula v pondělí kolem sedmé hodiny večer. Největší škody napáchala v obcích Kraljevec na Sutli, Kackovec, Drase, Movrač a Kapelski Vrh.

Podle listu Croatian Times padaly kroupy velké jako pěst.

Některé vesnice stále zůstávají odříznuty od dodávek proudu. Kvůli popadaným stromům navíc zůstávají uzavřeny i některé silnice.

Obdobné škody podle deníku Jutarnji List způsobila bouře na slovinské straně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy