Zesnulého McCaina nahradí v Senátu další republikán Kyl. Mám cit pro povinnost, říká

ČTK ČTK
4. 9. 2018 21:59
Kylovo jmenování vrací republikánům většinu 51 křesel ve stočlenné komoře Kongresu.
Americký kongres.
Americký kongres. | Foto: ČTK

Washington - Zesnulého amerického senátora Johna McCaina nahradí v senátní lavici jeho dlouholetý republikánský kolega Jon Kyl. Podle agentury AP to dnes oznámil arizonský guvernér Doug Ducey, který naznačil, že jeho rychlé rozhodnutí souvisí se senátním schvalováním kandidáta do nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Kylovo jmenování vrací republikánům většinu 51 křesel ve stočlenné komoře Kongresu.

Ducey o jménu McCainova náhradníka rozhodl deset dní poté, co senátor a někdejší prezidentský kandidát podlehl rakovině mozku. Republikánský guvernér na twitteru uvedl, že Kyl bude připraven hlasovat pro schválení Kavanaughovy nominace.

Šestasedmdesátiletý Kyl byl více než čtvrt století federálním zákonodárcem ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu, kde působil společně s McCainem. V letech 2007 až 2013 zastával druhou nejdůležitější pozici v republikánské senátní menšině.

Ke své nové nominaci podle agentury AP uvedl, že se ji rozhodl přijmout proto, že má "smysl pro povinnost". Senátorem však nehodlá zůstat dlouho, neboť neměl vůbec v úmyslu vracet se do zákonodárného sboru. Podle Duceye Kyl přislíbil, že bude mandát vykonávat do konce současného volebního období třetiny Senátu, tedy do ledna příštího roku.

Jeho jmenování zvyšuje šance konzervativního soudce Kavanaugha na úspěch při hlasování senátního pléna. To chtějí republikáni stihnout ještě před listopadovými volbami do Kongresu, které mohou změnit poměr sil v Senátu a připravit je o nynější těsnou většinu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy