Ženy za volanty vydělají stovky miliard. Saúdské Arábii pomůže zrušení tmářského zákazu řízení aut

Patrik Urban
27. 6. 2018 22:06
Ženy za volantem podle odhadů do roku 2030 zemi vydělají až 90 miliard dolarů (téměř dva biliony korun).
Ženy v Saúdské Arábii mohou řídit auto od neděle.
Ženy v Saúdské Arábii mohou řídit auto od neděle. | Foto: Reuters

Rijád - Od neděle mohou ženy v Saúdské Arábii svobodně řídit auto. Opatření, které vyvolalo v zemi bouři nadšení, výrazně pomůže i ekonomice blízkovýchodního království.

Ženy za volantem podle odhadů do roku 2030 zemi vydělají až 90 miliard dolarů (téměř dva biliony korun). Zákon zvýší zaměstnanost žen a nastartuje prodej řidičských průkazů i aut. Konzervativní monarchie také ušetří na řidičích ze zahraničí, kteří ženy dosud vozili.

"Zrušení zákazu jízdy pravděpodobně zvýší počet žen hledajících zaměstnání, zvýší velikost pracovní síly a zvětší celkové příjmy a objem výroby," řekl agentuře Bloomberg ekonom Ziad Daoud.

Nový zákon, který pustí ženy na silnice, může zemi vydělat skoro stejně jako plánovaný prodej části akcií státní ropné společnosti Saudi Aramco. Saúdská Arábie by za pětiprocentní podíl mohla vyinkasovat zhruba 100 miliard dolarů.

Ženy mohou v Saúdské Arábii usednout za volant od neděle. Na celém světě tak již neexistuje země, která by je v tomto směru omezovala.

Konec osobních řidičů

Saúdskou ekonomiku oživí také zřízení ženských autoškol. Po celé zemi jich po rozhodnutí královské rodiny vyrostlo pět. Dá se navíc očekávat, že kvůli obrovskému zájmu se jejich počet brzy zvýší. Podle britského serveru BBC se už do autoškol přihlásily tisíce zájemkyň. Zatím v nich učí řidičky, které získaly průkaz v zahraničí.

Ukončení zákazu, který země zavedla v roce 1957, nastartuje řadu dalších odvětví. Zvýší se pravděpodobně poptávka po autech nebo vnitrostátní turismus. Dá se také očekávat růst počtu zaměstnaných žen, v současné době v monarchii pracuje jen každá pátá.

Do problémů se naopak snadno mohou dostat osobní řidiči pocházející většinou z Indie nebo Bangladéše, kteří ženy vozili. Z 1,67 milionu zahraničních pracovníků v zemi si jich takto vydělává 1,38 milionu, upozorňuje BBC. Saúdskoarabské domácnosti už za službu nebudou muset platit a ušetřené peníze utratí jinde, což opět pomůže tamní ekonomice.

Povolení ženám řídit souvisí s liberálními reformami korunního prince Mohammeda bin Salmána. Cílem mladého monarchy je vymanit zemi ze závislosti na vývozu ropy. V rámci jeho tažení se například ženám nedávno otevřely fotbalové stadiony nebo kina.

Video: Saúdskoarabští prominenti platí miliardy za propuštění z domácího vězení

Saúdskoarabští prominenti platí miliardové částky za své propuštění | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy