Ženy za volantem ohrožují mravnost, říká saúdský klerik

ČTK ČTK
3. 12. 2011 9:41
Saúdská Arábie je jedinou zemí, která nedovoluje ženám řídit automobil
Ženy v Saúdské Arábii
Ženy v Saúdské Arábii | Foto: Reuters

Rijád - Do dalšího kola sporu o to, zda budou moci ženy v Saúdské Arábii legálně sednout za volant, se zapojili konzervativní klerikové. Tvrdí, že zrušení zákazu řízení pro ženy ohrožuje mravnost.

Jeden ze členů Poradní rady krále Abdalláha prezentoval zprávu, v níž se říká, že legalizace řidiček povede k tomu, že v zemi začne bujet prostituce, pornografie, homosexualita a rozvodovost.

Saúdská Arábie je jedinou zemí, která nedovoluje ženám řídit automobil. Zákaz není zapsán formou zákona, ale je vyjádřen náboženským ediktem, který má stejnou váhu jako zákon.

Toto konzervativní pravidlo, jehož dodržování policie přísně kontroluje, se letos v létě postaralo o velký rozruch, když se saúdské aktivistky spojily na internetu a zorganizovaly proti němu protest. O akci sdružení Women2Drive, při které v jeden den sedly ženy za volant, široce informovala světová média.

Zákaz řízení v Saúdské Arábii dál platí a policie zatýká ženy, které si dovolily pravidlo porušit, poslední kroky krále Abdalláha však naznačily, že se v této oblasti začíná něco měnit. Král v září přiznal ženám volební právo a řekl také, že o zákazu řízení by se mohlo debatovat.

Vlivný klerik Kamál Subhí, člen jeho volené Poradní rady (Madžlis aš-Šúrá), je ale ostře proti a svůj postoj podpořil zprávou, podle které je řízení žen pro společnost nezdravé.

Saúdské Arabky nejen že nesmějí samy řídit, ale potřebují souhlas mužského příbuzného, když chtějí cestovat, když mají být operovány nebo když chtějí začít pracovat. Král se v poslední době stavěl spíše na stranu umírněných zastánců změn: zrušení zákazu řízení pro ženy sice otevřeně nepodpořil, ale zrušil například trest bičování pro jednu z odsouzených řidiček.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
Další zprávy