Nechodily ven ani nakoupit jídlo. Teď ženy z Aleppa pracují, muži ve válce zemřeli

Zahraničí Zahraničí
21. 1. 2020 19:56
Před válkou je na ulici nebylo skoro vidět, svůj domov nejčastěji opouštěly po boku svých manželů. Rodinu živil muž: vydělal na jídlo a pak ho šel i nakoupit. Jenže životy řady žen z různých koutů Sýrie, například ve zničeném východním Aleppu, občanská válka zcela změnila.
Aleppo, snímek z loňského roku.
Aleppo, snímek z loňského roku. | Foto: Reuters

Mnoho manželů bylo v bojích trvajících od roku 2011 zabito, skončilo za mřížemi nebo zmizelo v uprchlických táborech. A ženy musejí najednou vystoupit do popředí. Musejí vychovávat děti bez partnerů. A také je nakrmit. Vycházejí proto z domů a některé úplně poprvé chodí do práce.

Dvaatřicetiletá Fatima Rawassová si neuměla před válkou ani představit, že by došla sama na nákup. Její muž ale před třemi lety zemřel při výbuchu a ona se musela najednou o vše postarat. Začala chodit do školy a nakonec si loni v květnu otevřela vlastní kosmetický salon.

"Dříve se ženy všeho bály," svěřila se americkému deníku The New York Times, který novou realitu syrských žen popisuje. "Teď už se není čeho bát," věří Fatima.

Aleppo, rok 2019.
Aleppo, rok 2019. | Foto: Reuters

Sama přitom vzpomíná, že cizího muže viděla poprvé až ve svých 19 letech, když jí bylo oznámeno, že si ho bude brát za manžela. Nejprve ho odmítla, ale nakonec se do něj zamilovala a ke svatbě skutečně došlo. Zatímco ona se tradičně starala o domácnost a děti, on zařizoval všechno potřebné venku a vydělával truhlařinou peníze, ze kterých rodina ve východním Aleppu žila.

Jejich město ale zničily na padrť boje mezi vládními jednotkami a rebely, v roce 2016 bylo východní Aleppo zcela v troskách. Manžel Fatimy skončil ve vězení povstalců, protože se odmítal k nim připojit, a jeho žena se musela poprvé postavit na vlastní nohy. Doteď vzpomíná, jak šla poprvé sama nakoupit.

Aby dostala manžela z vězení, prodala všechno, co mělo cenu. Manžel jí po propuštění na svobodu řekl, že doufá, že ona ho přežije, protože z nich dvou považoval za silnější právě ji. Druhý den ho zabil letící šrapnel.

Fatimě trpící těžkými depresemi se tak život změnil definitivně. Salon si nakonec otevřela díky půjčce od humanitární organizace Červený půlměsíc. Nyní pracuje, přestože vyrostla s otcem, který jí říkával, že zaměstnání by ji vystavilo lačnícím mužům. Ani dnes se mu nelíbí, že jeho dcera podniká.

Fatima si je ale jistá tím, co dělá. "Když pracujete, nemusíte nikoho žádat o nic," řekla deníku s tím, že závislé ženy lze snadno využívat.

V jednom ale Fatima svému otci zatím odporovat nedokáže. Přestože se znovu zamilovala, neodváží se přes zákaz znovu vdát.

Jdu do práce, oznámila jsem doma

Čtyřiačtyřicetiletá americká křesťanka Paro Manoukianová si v Aleppu po rozvodu ještě v začátcích války otevřela oděvní dílnu. Deníku New York Times svěřila, že polovina jejích zaměstnankyň v konfliktu přišla o manžela, syna nebo bratra. Dalším jejich manželé pracovat zakazují.

"O rozvod jsem požádala já. Ale jsem si jistá, že kdybych se teď vdala, můj manžel by se chtěl rozvést, protože celý den pracuji," říká Manoukianová.

Také její zaměstnankyně Hajat Kashkashová musela svému muži prostě oznámit, že si už našla zaměstnání. "Jdu do práce," řekla. A on nakonec souhlasil. Nyní Hajat žije život podobný tomu západních žen.

"Než opustíte dům, musíte všude uklidit. Po práci přijdete domů a jdete vařit," vysvětluje. Práce pro ni představuje také únik od reality, ve které její dva synové narukovali do syrské armády.

Před svými dětmi do práce utíká také čtyřiačtyřicetiletá Fatima Kelzyová. Vdova se šesti neprovdanými dcerami. "Pracuji pro své děti, protože jsem zároveň matka i otec," vysvětluje.

Nedostatek ženichů

Kvůli tomu, že mnoho mužů ve válce zemřelo, mají také mnohé mladé Syřanky toužící po rodině strach, zda vůbec najdou manžela. "V Sýrii nejsou žádní muži," stěžuje si šestatřicetiletá Afraa Dagherová. "V mém věku jsou okolo samí mučedníci nebo vojáci," dodává.

Mnohé ženy tak snižují své nároky na ženicha. Dříve přitom bylo běžné očekávat od něj k tradiční svatbě hezké auto, dům nebo kilogram zlatých šperků, popisuje list New York Times.

"Ženy se stávají rovnými mužům," tvrdí dnes devětatřicetiletý Muhammad Dagher, který před třemi lety znovu otevřel svoji oděvní továrnu. Přiznává ale, že zprvu byl zájmem žen o práci překvapen a platil jim méně, protože je považoval za slabé a nezkušené. Dnes už otočil. "Pracují stejně," říká.

Video: Dítě zavalené sutinami. Záchranářům se podařilo jej vyprostit živé

Dítě zavalené v sutinách. Záchranářům se podařilo jej vyprostit živé | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 54 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy