Ženy teroristů mají nárok na sociální dávky, řekl soud

Tomáš Fránek
29. 4. 2010 11:15
Evropský soudní dvůr se postavil na stranu manželek mužů podezřelých z terorismu a spojení s Bin Ládinem
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu.
Usáma bin Ládin, nejhledanější terorista světa, na archivním snímku z května 1998. Účastnil se tiskové konference v Afghánistánu. | Foto: Reuters

Lucemburk - Evropské státy nemohou rodiny, jejichž členové jsou podezřelí z podpory terorismu a spojení s Usámou bin Ládinem, sítí Al-Kaidá a Talibanem, připravit o všechny peníze.

Evropské nařízení v boji proti terorismu sice počítá se zablokováním všech peněz, které by tito lidé mohli použít na podporu terorismu, sociální dávek se to ale podle Evropského soudního dvora v Lucemburku netýká.

Soud se tak postavil na stranu manželek mužů, kterým úřady ve Velké Británii majetek kvůli spojení s teroristy zabavily.

Dokažte na co peníze používáte

U sociálních dávek stanovily Britové několik podmínek - omezili výplatu dávek jako je sociální pomoc, příspěvek na živobytí pro zdravotně postižené, rodinné přídavky, příspěvek na bydlení a vyrovnávací příspěvek na místní daně pouze na minimální částky (11 euro na osobu) a manželky musely měsíčně přesně doložit a výučtovat, na co peníze použily.

Manželky navíc dostaly upozornění na to, že pokud budou peníze využívat jejich muži, půjde o trestný čin. Manželky podezřelých spojenců teroristů ale rozhodnutí britských úřadů zažalovaly. Britové se proto obrátili na soud v Lucemburku, aby rozhodl, jak mají evropské státy postupovat.

Podle soudců Evropského soudního dvora vychází evropské nařízení z rozhodnutí OSN a jeho cílem je oddělit teroristy od zdrojů financování.

"Cílem zmrazení finančních prostředků je zabránit tomu, aby dotyčné osoby měly přístup k hospodářským nebo finančním zdrojům jakéhokoli druhu, které který může být přeměněn na prostředky, zboží nebo služby, které mohou být použity na podporu teroristických činností," uvedli soudci.

Jde o podporu domácností

Postup britského ministerstva financí, které rozhodlo, že sociální dávky nepřímo mohou sloužit k podpoře terorismu, není podle evropských soudců správné.

"Takový postoj není odůvodněn žádným rizikem, že by poskytnuté částky mohly být zneužity za účelem podpory teroristických činností. Nebylo tvrzeno, že dotyčné manželky předají tyto prostředky svým manželům namísto jejich využití na pokrytí základních výdajů svých domácností," uvedli v rozhodnutí soudci.

Podle nich je těžké si představit, že by sociální dávky mohly sloužit vzhledem ke své výši k podpoře terorismu. "Nařízení platné v boji s terorismem se nevztahuje na poskytování dávek sociálního zabezpečení nebo sociální pomoci manželkám osob zapsaných na seznamu určeném ke zmrazení finančních prostředků," uvedli soudci.

O zabavování peněz a účtů lidem podezřelých z terorismu se rozhodlo po útocích v září 2001. Británie tak zmrazila skoro 500 účtů. Stejně jako v případě Spojených státu však toto úsilí britské vlády podle expertů prakticky k ničemu nevedlo.

Z šetření britské vlády totiž vyplynulo, že teroristická buňka zodpovědná za útoky 7. července 2005 v Londýně potřebovala na celou akci jen zhruba 15 tisíc dolarů - a to včetně letenek do Pákistánu, kam teroristé odjeli plán útoků zkonzultovat s vedoucími představiteli Al-Káidy.

Vyšetřování dalších případů v Evropě ukázalo, že k financování teroristům bohatě stačí "běžná" kriminální činnost jako obchod s drogami nebo podvody s kreditními kartami.

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy