Poprvé od roku 1935. Soupravy v moskevském metru řídí ženy

Poprvé v dějinách moskevské podzemní dráhy vyjely tuto neděli na jednu z 12 linek vlaky, které řídily ženy. "První řidičky elektrických souprav v moderních dějinách začaly pracovat pro moskevské metro," oznámil podnik na sociální síti. Stalo se tak po nedávných změnách v předpisech, které vylučovaly ženy z mnoha profesí, upozornila agentura AFP.
Poprvé od roku 1935. Soupravy v moskevském metru řídí ženy | Video: Associated Press

V moskevském podzemí jezdí vlaky už od roku 1935. Bylo stavěno jako výkladní skříň komunistického režimu, ale až doteď je řídili výhradně muži. Tato profese totiž byla na vládním seznamu povolání považovaných za škodlivé pro zdraví žen.

Předpis zakazující ženám řadu profesí vyvolával kritiku. Nová vyhláška ministerstva práce, která vstoupila v platnost na Nový rok, zredukovala počet povolání vyhrazených pouze mužům ze 456 na přibližně stovku.

Argument, že řízení vlaků metra je nebezpečné, protože vyžaduje dlouhé hodiny práce pod zemí, se stal terčem kritiky, protože metro nemá problém zaměstnávat ženy jako uklízečky, pokladní či pověřovat je dozorem nad eskalátory.

Ženy tvoří více než třetinu z 62 000 zaměstnanců podzemky, která bývá označována za druhou nejvytíženější na světě. Řízení vlaků díky automatizaci "již není spojeno s těžkou fyzickou námahou", vysvětlil dopravní podnik.

Už loni firma přijala 25 zájemkyň o profesi strojvedoucí, z nichž 12 uspělo. Všechny jezdí na jedné z celkem 12 linek moskevského metra. Podzemka kvůli nim zavedla novou uniformu, přičemž strojvedoucí si mohou vybrat, zda budou vlaky řídit v sukni, anebo v kalhotách, uvedl deník Komsomolskaja pravda.

Také ruské železnice oznámily, že v roce 2021 zaměstnají ženy v pozici strojvedoucí.

Předchozí seznam z roku 2000 vylučoval ženy z práce v hornictví a hutnictví, nesměly se ani stát řidičkami kamionů v dálkové dopravě, plavit se jako námořnice, opravovat auta v servisech, ani se například věnovat výrobě dechových nástrojů.

Sovětský svaz zavedl seznam v roce 1974 s cílem ochránit bezpečí žen a jejich schopnost reprodukce, která byla v socialistické společnosti považována za stěžejní. Úpravu soupisu provedl od té doby pouze jednou prezident Vladimir Putin krátce po svém nástupu do funkce v roce 2000.

Ženy v Rusku v průměru vydělávají o 30 procent méně než muži. Sociologické výzkumy také ukazují, že v ruské společnosti přetrvává představa o nutnosti rozdělení profesí na základě pohlaví.

Video: Ruský student vylezl na strom kvůli internetovému signálu

RFE - Ruský student vylezl na strom kvůli internetovému signálu | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 37 minutami

Rozhovory o íránském jaderném programu podle EU pokročily, obnoví se za týden

Jednání o íránské jaderné dohodě, jež vedou ve Vídní světové mocnosti, bude vyžadovat vetší snahu všech zúčastněných, uvedl Enrique Mora, který jednáním předsedá jménem Evropské unie. Podle vedoucího íránské mise Abbáse Arákčího rozhovory postupují kupředu i přes jisté obtíže, napsala agentura Reuters. Jednání budou opět pokračovat příští týden.

Jednání se účastní země, jež uzavřely dohodu o íránskou jaderném programu, vyjma Spojených států, jež se z ní stáhly. Americká delegace ale dostává o rozhovorech informace. Setkání ve Vídni předsedá Evropská unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy