Poprvé od roku 1935. Soupravy v moskevském metru řídí ženy

ČTK ČTK
4. 1. 2021 14:03
Poprvé v dějinách moskevské podzemní dráhy vyjely tuto neděli na jednu z 12 linek vlaky, které řídily ženy. "První řidičky elektrických souprav v moderních dějinách začaly pracovat pro moskevské metro," oznámil podnik na sociální síti. Stalo se tak po nedávných změnách v předpisech, které vylučovaly ženy z mnoha profesí, upozornila agentura AFP.
Poprvé od roku 1935. Soupravy v moskevském metru řídí ženy | Video: Associated Press

V moskevském podzemí jezdí vlaky už od roku 1935. Bylo stavěno jako výkladní skříň komunistického režimu, ale až doteď je řídili výhradně muži. Tato profese totiž byla na vládním seznamu povolání považovaných za škodlivé pro zdraví žen.

Předpis zakazující ženám řadu profesí vyvolával kritiku. Nová vyhláška ministerstva práce, která vstoupila v platnost na Nový rok, zredukovala počet povolání vyhrazených pouze mužům ze 456 na přibližně stovku.

Argument, že řízení vlaků metra je nebezpečné, protože vyžaduje dlouhé hodiny práce pod zemí, se stal terčem kritiky, protože metro nemá problém zaměstnávat ženy jako uklízečky, pokladní či pověřovat je dozorem nad eskalátory.

Ženy tvoří více než třetinu z 62 000 zaměstnanců podzemky, která bývá označována za druhou nejvytíženější na světě. Řízení vlaků díky automatizaci "již není spojeno s těžkou fyzickou námahou", vysvětlil dopravní podnik.

Už loni firma přijala 25 zájemkyň o profesi strojvedoucí, z nichž 12 uspělo. Všechny jezdí na jedné z celkem 12 linek moskevského metra. Podzemka kvůli nim zavedla novou uniformu, přičemž strojvedoucí si mohou vybrat, zda budou vlaky řídit v sukni, anebo v kalhotách, uvedl deník Komsomolskaja pravda.

Také ruské železnice oznámily, že v roce 2021 zaměstnají ženy v pozici strojvedoucí.

Předchozí seznam z roku 2000 vylučoval ženy z práce v hornictví a hutnictví, nesměly se ani stát řidičkami kamionů v dálkové dopravě, plavit se jako námořnice, opravovat auta v servisech, ani se například věnovat výrobě dechových nástrojů.

Sovětský svaz zavedl seznam v roce 1974 s cílem ochránit bezpečí žen a jejich schopnost reprodukce, která byla v socialistické společnosti považována za stěžejní. Úpravu soupisu provedl od té doby pouze jednou prezident Vladimir Putin krátce po svém nástupu do funkce v roce 2000.

Ženy v Rusku v průměru vydělávají o 30 procent méně než muži. Sociologické výzkumy také ukazují, že v ruské společnosti přetrvává představa o nutnosti rozdělení profesí na základě pohlaví.

Video: Ruský student vylezl na strom kvůli internetovému signálu

RFE - Ruský student vylezl na strom kvůli internetovému signálu | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 7 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy