Ženy opanovaly německou politiku. S Merkelovou má soupeřit milovnice rychlých aut Nahlesová

Martin Novák Martin Novák
15. 2. 2018 16:05
Neúspěšného Martina Schulze vystřídá v čele německé sociální demokracie Andrea Nahlesová.
Sociální demokratka Andrea Nahlesová.
Sociální demokratka Andrea Nahlesová. | Foto: Reuters

Berlín - Vystudovala německou literaturu a volný čas tráví nejraději na farmě, která patřila už jejím praprarodičům. Život Andrey Nahlesové je ale především politika. Od 18 let je členkou sociálnědemokratické strany (SPD), předsedala už její mládežnické frakci.

V roce 1998 zasedla poprvé v Bundestagu a o 15 let později se stala ministryní práce a sociálních věcí.

Po úterní rezignaci Martina Schulze na funkci předsedy SPD je Nahlesová novou hlavní tváří strany. Schulz ji doporučil jako svoji nástupkyni a nestane-li se něco nečekaného, sjezd ji 22. dubna ve Wiesbadenu zvolí první předsedkyní německé sociální demokracie ve 154leté historii strany.

Převezme ji ve složité situaci. Loni SPD získala ve volbách jen 20 procent hlasů, nejméně od konce druhé světové války. Poslední průzkumy straně přisuzovaly jen 16procentní podporu. O pouhý jeden procentní bod více, než má krajně pravicová a protiimigrantská Alternativa pro Německo.

Sociálním demokratům hrozí pád až na třetí místo. Nahlesová jako bývalá ministryně práce slibuje politiku, která má straně vrátit její tradiční voliče - Němce, kteří pracují v dělnických profesích.

Referendum o vstupu do vlády

Sedmačtyřicetiletá politička má blízko k odborům a jako ministryně prosadila minimální mzdu či možnost odejít do důchodu v třiašedesáti letech.

Nejprve ale musí prosadit dohodu o velké koalici s křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové. První březnovou neděli SPD rozhodne o vstupu do vlády ve vnitrostranickém referendu, kterého se zúčastní 464 tisíc členů.

Ačkoliv odpor je hlasitý a straníky burcuje k odchodu do opozice zejména předseda mládežnické frakce SPD Kevin Kühnert, zastánci velké koalice a dohody s Merkelovou zřejmě převáží.

Předčasné volby by se teď sociálním demokratům nehodily. Nahlesová sama v nové vládě nebude, soustředí se na vedení strany a zastavení volného pádu preferencí. Ještě v roce 2005 SPD získala 34 procent hlasů - propad během dekády je katastrofální.

Milovnice rychlé jízdy

Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung připomíná, že vedle dobrých vín a rychlé jízdy za volantem automobilu je Nahlesová velkou fanynkou filmové série Star Trek. A co že se jí na ní libí? "To, jak se kapitán kosmické lodi může spolehnout na své lidi," odpověděla v rozhovoru.

Začátek éry Nahlesové v sociální demokracii také potvrzuje trend posledních let v německé politice: ženy ve vedení stran. Své předsedkyně nebo spolupředsedkyně už mají křesťanští demokraté (Angelu Merkelovou), Zelení (Annalenu Baerbockovou) a Die Linke (Katju Kippingovou).

Alice Weidelová, která do loňského roku byla spolupředsedkyní Alternativy pro Německo, nyní vede její poslaneckou frakci v Bundestagu. Generální tajemnicí liberálních Svobodných demokratů (FDP) je Nicola Beerová.

Ostatně soupeřkou Nahlesové o post šéfky SPD bude na dubnovém sjezdu také žena. Starostka Flensburgu Simone Langeová.

Podívejte se na speciální grafiku Aktuálně.cz Fenomén Angela Merkelová:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy