Ženu podezřelou ze zabití Kuciaka policie obvinila i z vraždy slovenského primátora

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 1. 2019 11:34
Alena Zsuzsová, jedna z podezřelých z loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, byla na Slovensku obviněna z podílu na jiné úkladné vraždě. Podílet se na ní měla spolu s dalšími třemi lidmi.
Razie slovenské policie v souvislosti s obviněním Aleny Zsuzsové z vraždy primátora | Video: Polícia Slovenskej republiky

Nejnovější obvinění Zsuzsové podle médií souvisí s vraždou někdejšího primátora jihoslovenského města Hurbanovo Lászlóa Basternáka. Ten byl zastřelen v létě roku 2010 poté, co několik měsíců předtím přežil jiný pokus o atentát. Policie dříve v případu zadržela střelce, kterému soud za vraždu Basternáka uložil dlouholetý trest vězení.

V souvislosti s obviněním Zsuzsové policie ve středu podnikla razii na západním Slovensku, při níž zadržela sedm lidí. Podezírá je z násilné a majetkové trestné činnosti.

"Na základě vykonaných úkonů a vyhodnocení důkazní situace bylo vzneseno obvinění z obzvlášť závažného zločinu úkladné vraždy," informovala slovenská policie.

Mezi obviněnými je podle médií Basternákův hlavní politický rival, se kterým Zsuzsová v minulosti spolupracovala. Detaily o podílu obviněných na vraždě Basternáka policie neupřesnila.

Nájemný vrah s brokovnicí

Bývalý primátor László Basternák působil v mimoparlamentní Straně maďarské koalice. Nájemný vrah ho v roce 2010 zastřelil před jeho domem jednou ranou z brokovnice. Poté se pachatel dal na útěk, začal po něm střílet Basternákův syn a zasáhl ho do ruky, píše deník Sme.

Zsuzsová, která je podle dostupných informací druhotnou objednavatelkou Kuciakovy vraždy, se naposledy dostala do pozornosti médií i kvůli svým kontaktům na známé osoby. Kvůli komunikaci se Zsuzsovou přišel o funkci náměstek slovenského generálního prokurátora.

Zsuzsová je v médiích označována za osobu blízkou podnikateli Mariánu Kočnerovi, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky Kuciakovy vraždy.

Investigativní novinář Ján Kuciak psal mimo jiné právě o aktivitách kontroverzního podnikatele Kočnera. Kočner je od loňského června ve vazbě kvůli obvinění v případu falšování směnek.

Z vraždy Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové jsou obviněni čtyři lidé. Podle policie jde o vykonavatele nájemné vraždy Tomáše Szabóa, řidiče Miroslava Marčeka, který Szabóa vezl, a zprostředkovatele Zoltána Andruskóa. Alena Zsuzsová byla podle vyšetřovací verze druhotnou objednavatelkou zločinu.

Vraždu novináře serveru Aktuality.sk si podle nepotvrzených informací slovenských médií objednal podnikatel Marián Kočner, jemuž se Kuciak také věnoval.

Video: Známe ženu, která vraždu Kuciaka objednala, skutečného zadavatele ale ne

Zdá se, že policie má silné důkazy, kdy budeme znát skutečné zadavatele, ale nevíme. Překvapilo mě, že za vraždou stojí lidé, co tu žili s námi | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 10 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy