Ženské tváře musí pryč z médií, žádají saúdští duchovní

Martin Novák Martin Novák
23. 3. 2009 12:55
Saúdští konzervativci se obávají i opatrných reforem krále Abdalláha
Saúdské ženy chodí na veřejnosti se zahalenými vlasy i obličejem s výjimkou očí. Snímek je z nákupního centra v Džiddě.
Saúdské ženy chodí na veřejnosti se zahalenými vlasy i obličejem s výjimkou očí. Snímek je z nákupního centra v Džiddě. | Foto: Reuters

Rijád - V nejkonzervativnější islámské zemi světa - Saúdské Arábii - se potichu odehrává bitva o ženy.

O to, zda přežije řada bizarních restrikcí, které v pouštním království od sebe oddělují příslušníky obou pohlaví. Dominantním směrem islámu v Saúdské Arábii je puritánský a přísný wahhábismus, prosazující naprostou segregaci žen a mužů, kteří nejsou v příbuzenském vztahu.

Král Abdalláh se snaží malými krůčky o změny. Nedávno poprvé jmenoval do vlády ženu, diskutuje se o tom, že ženy konečně budou moci řídit.

Na vysokých školách studuje dost Saúdek, i když profesoři mužského pohlaví k nim mohou promlouvat jen prostřednictvím uzavřených televizních okruhů.

Foto: Reuters

Ultrakonzervativní duchovní se ale snaží trend zvrátit. Trvají na tom, že větší propojenost mužského a ženského světa přivede království do záhuby. Skupina pětatřiceti vlivných kleriků v petici vyzvala ministra informací, aby ženské tváře i hlasy zmizely z televize, novin i reklamních billboardů.

Navrch přidala požadavek, aby z televize i rozhlasu zmizela veškerá hudba. Což připomíná praxi zavedenou Talibanem v Afghánistánu, kde byla televize zrušena a rozhlas směl přenášet jen vládní nařízení a citace z Koránu.

"Žádná žena by se neměla objevit v televizi, nemělo by se tak stát z žádného důvodu. Neměly by se objevovat ani v novinách a časopisech," uvádí se ve výzvě.

Ta je adresována novému ministrovi informací Abdalu Azízovi Chodžovi, jehož v únoru jmenoval do vlády král Abdalláh.

Král Abdalláh.
Král Abdalláh. | Foto: Reuters

Muslimští duchovní ve svém prohlášení označují přítomnost žen v televizi a novinách za "perverznost".

Saúdská Arábie byla dlouho proslulá také neexistencí kin a vlastní kinematografie, protože kina byla považována za semeniště hříchu. I tady se ale rýsuje změna. Jeden z vlivných duchovních blízký králi nedávno prohlásil, že kina mohou v zemi promítat, pokud nabízené filmy nebudou v rozporu s islámem.

Král Abdalláh nemůže názory islámských kazatelů jednoduše přehlížet. Saúdská Arábie byla totiž založena na dodnes platné kompromisní smlouvě, která stanoví vzájemnou závislost a podporu vládnoucí královské rodiny Saúdů a wahhábistického duchovenstva.

 

Právě se děje

Další zprávy