Ženě poslal obrázek nože, pak se odmlčel. Na šéfa Interpolu si došlápl čínský režim

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
8. 10. 2018 16:53
Někdejšího šéfa Interpolu Menga Chung-weje vyšetřuje Čína kvůli údajnému braní úplatků.
Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej.
Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej. | Foto: ČTK

Peking - Na chatu v aplikaci WhatsApp vyskočila ve 12:26 zpráva: "Čekej na můj telefonát". O čtyři minuty později přišel ze stejného kontaktu obrázek nože. V tu chvíli si byla Grace Mengová jistá, že je její muž v ohrožení. 

Symbol nože byla poslední zpráva, kterou od manžela, nyní už bývalého šéfa mezinárodního kriminálního úřadu Interpol Menga Chung-weje, dostala. Od té doby, tedy od 25. září, o něm neslyšela. Byla přitom zvyklá, že si psali každý den, když byl na cestách. O několik dní později nahlásila ve Francii jeho zmizení a francouzská policie se případem začala zabývat. 

Muž se měl ztratit během zářijové cesty z Francie do Číny. V neděli Interpol uvedl, že generální sekretariát v Lyonu obdržel jeho rezignaci. V podobném čase úřady v Pekingu oznámily, že Menga zadržely, protože měl v minulosti přijímat úplatky. Je také podezřelý z porušení zákona. 

Francouzský policejní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že Meng nebyl naposledy viděn ve Francii. Zdali to byla Čína, ale odmítl sdělit.

"Nevím, co se mu stalo. Dokud neuvidím svého muže, jak se mnou mluví tváří v tvář, nedokážu být příliš optimistická," vyjádřila obavy manželka, která se strachuje i o život a své dvě děti. Podle francouzského ministerstva vnitra je rodina pod policejní ochranou poté, co čelila výhrůžkám na sociálních sítích a po telefonu. 

Prezidentova protikorupční kampaň

Meng Chung-we přišel do čela Interpolu před třemi lety s více než čtyřicetiletou zkušeností v oblasti trestního práva. Věnoval se hlavně drogové kriminalitě a boji proti terorismu a imigraci. Byl prvním šéfem Interpolu z Číny a ve funkci měl vydržet do roku 2020. Po jeho rezignaci ve vedení dočasně stanul dosavadní viceprezident, Jihokorejec Kim Čong-Jang. 

Čtyřiašedesátiletý vystudovaný právník je současně náměstkem čínského ministerstva vnitřní bezpečnosti. Meng by mohl být další "obětí" rozsáhlé protikorupční kampaně prezidenta Si Ťin-pchinga. Tu začal uplatňovat v roce 2012 ještě jako generální tajemník komunistického ústředního výboru a o rok později už jako hlava státu.

Kampaň si klade za cíl očistit politiku, vojsko i státem vlastněné firmy od korupce. Letos Čína ustavila antikorupční vyšetřovací agenturu, která tajně zatýká politické představitele podezřelé z porušení zákona. Protikorupční tažení je ale terčem kritiky. Podle některých názorů si jím chce Si upevnit moc a zbavit se politických oponentů. 

Prominentní ředitel

Už když letos v dubnu vyšlo najevo, že Meng již není členem komunistické strany, vyrojily se v zahraničních médiích spekulace, že možná u politických představitelů v Číně "upadl v nemilost". 

Jestli se o jeho zmizení postarali čínští agenti, je tento případ důkazem, že i prominentní ředitel mezinárodní policejní organizace je v Číně zranitelný, naznačil list The New York Times.

"Jestli Meng Chung-wej zmizel v Číně, jeví se jako nejpravděpodobnější, že to bylo z důvodu antikorupčního vyšetřování," domnívá se pekingský analytik Teng Jü-wen.

Podle politologa Andrewa Wedemana ze Státní univerzity v Georgii už sice není protikorupční kampaň tak aktivní a svůj vrchol zažila v roce 2015, přesto prezident stále jde po takzvaných "tygrech", tedy bývalých čínských funkcionářích. Wedeman, který se zabývá korupcí v Číně, upozornil, že režim letos zatkl sedmnáct lidí. "Meng by mohl být tygr číslo osmnáct," dodal pro The New York Times

Zahraniční média v souvislosti s Mengem také připomínají nedávnou kauzu přední čínské herečky Fan Ping-ping. Sedmatřicetiletá žena zmizela začátkem června v době, kdy čínské úřady zkoumaly možné krácení daní v zábavním průmyslu. Vyšetřování iniciovala vláda.

Na začátku října, několik měsíců od zmizení, zveřejnila herečka omluvný dopis, ve kterém se kaje za své chování a současně děkuje komunistické straně. "Bez přínosné politiky komunistické strany a státu, bez přízně lidí by nebyla žádná Fan Ping-ping," stálo v dopise. Fan dostala za daňové úniky a další porušení zákona pokuty v souhrnné výši 883 milionů jüanů.

Video: Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer

Pozná vás i v davu a předpoví zločin. Čínský sledovací systém má 170 milionů kamer | Video: Jakub Viliš
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy