Žena vběhla v Polsku přímo před rozjetou tramvaj. Osudnému střetu nešlo zabránit

ČTK ČTK
13. 7. 2020 10:47
Dopoledne ve středu 8. července došlo v polské Vratislavi ke srážce chodkyně s tramvají. Žena měla přebíhat přechod pro chodce na červenou právě ve chvíli, kdy na křížení ulic Grabiszyńska a Stalowa projížděla tramvaj. Podle záběrů je zřejmé, že řidič tramvaje neměl šanci střetu zabránit.
K osudnému střetu došlo ve Vratislavi na křížení ulic Grabiszyńska a Stalowa. | Video: Wredny autobus z Wrocławia, ČTK

Těžce zraněná žena zůstala podle polských médií zaklíněna pod tramvají linky 4, kterou musel zvednout jeřáb. Chodkyni s rozdrcenýma nohama odvezli do nemocnice.

Klíčovou roli při takovýchto střetech hrají fyzikální podmínky. Vysoká hmotnost tramvajové soupravy v řádu desítek tun způsobuje poměrně dlouhou brzdnou dráhu. Například při rychlosti okolo 40 km/h na rovné koleji se brzdná dráha cestujícími neobsazené tramvaje dostává až na hodnotu přibližně 18 metrů. To zpravidla k zabránění nehody nestačí.

Například v Česku riziko srážek tramvají s chodci nebo automobily v posledních letech roste. Důvodem je především stoupající intenzita provozu ve velkých českých městech a také hustější síť městské hromadné dopravy.

Loni se podle statistik stalo takových nehod 2730, zemřelo při nich sedm lidí. Za posledních pět let se počet střetů zvýšil o 12 procent. Upozornila na to Asociace Záchranný kruh.

 

Právě se děje

Další zprávy