Ženu střelce z Orlanda zřejmě čeká soud. Manželovi se masakr snažila rozmluvit, tvrdí FBI

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2016 10:25
Manželka útočníka, který v orlandském gay klubu v neděli zastřelil 49 lidí, o jeho plánech na útok věděla. Úřady už svolaly federální velkou porotu, která by mohla ženu Omara Mateena Noor Salmanovou ještě dnes obvinit ze spolupachatelství na nejhorším případu střelby v moderní americké historii.
Foto: Reuters

Washington - Věděla, že se její muž chystá k džihádistickému útoku, a policii to přiznala až poté, Omar Mateen šel a v orlandském klubu Pulse postřílel 49 nevinných lidí.

Státní zástupci nyní žádají velkou porotu, aby manželku útočníka Noor Salmanovou obvinila ze spoluviny na 49 vraždách, 53 pokusech o vraždu, neinformování policie o chystaném útoku a lhaní federálním agentům.

Televize NBC News uvedla, že Salmanová agentům FBI řekla, že se snažila manželovi čin rozmluvit. Rovněž ale FBI řekla, že jednou ho do orlandského klubu Pulse zavezla, protože si to tam chtěl obhlédnout. Zda s ním nakupovala i zbraně, ještě objasněno není.

Podle televizní stanice FOX je možné, že manželce Mateen dokonce volal přímo z klubu během osudné noci.

Noor Salmanová byla vyslýchána okamžitě po útoku - v neděli brzy ráno, zatčená ale zatím nebyla. FBI ji podle CNN nepodezřívá, že by se na plánování útoku přímo podílela.

"Rozhodně je, dalo by se říci, právě teď předmětem našeho zájmu a zdá se, že s námi spolupracuje a poskytuje nám některé důležité informace o tom, kdo její muž vlastně byl a jaká byla jeho motivace," řekl k tomu CNN senátor Angus King, který je zároveň člen Výboru senátu pro zpravodajské služby.

Motiv jeho činu policisté vyšetřující nedělní masakr dosud nezveřejnili. Mateen podle vyšetřovatelů během své akce v klubu volal na krizovou linku, aby se vyznal z přináležitosti k různým islamistickým skupinám včetně Islámského státu. Omarův otec Seddique ale vylučuje, že by za synovým útokem byl radikální islám, a jeden z Omarových známých řekl, že mohl mít problém se svou vlastní sexuální orientací; útočníka totiž znal jako častého návštěvníka podniku.

Podle FBI se Mateen zřejmě radikalizoval sám, protože zatím nejsou důkazy, že by dostával instrukce nebo pomoc od zahraničních islamistů. Vyšetřovatelé mu ale stále ještě prohledávají mobilní telefon a další komunikační zařízení.

Devětadvacetiletý Mateen byl americký občan z rodiny afghánských přistěhovalců. Podle jednoho ze zdrojů z vyšetřování si Mateen prohlížel na internetu radikální islámské materiály nejméně dva roky před nedělním útokem.

Útočník z Orlanda byl masový vrah a blázen. Předstírat, že měl zájmy politické, znamená hrát jeho hru, říká profesor na bostonské univerzitě Lukeš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy