Zázrak po čtvrt století. Žena byla od roku 1991 v kómatu, nečekaně se probrala

ČTK ČTK
24. 4. 2019 12:09
Po 27 letech se probrala z kómatu zhruba šedesátiletá žena ze Spojených arabských emirátů (SAE), informoval místní deník The National. Žena se probrala loni v létě po léčení v Německu. Lékař kliniky v bavorském Bad Aiblingu Friedemann Müller deníku Bild potvrdil, že žena byla v nemocnici před časem přijata ve stavu "minimálního vědomí". Dodal, že ještě nikdy nezažil, aby taková pacientka po tak dlouhé době opět reagovala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Nikdy jsem nepřestal věřit, že se jednoho dne probudí," řekl deníku The National syn pacientky Muníry Abdalláhové Umar. "Když se nám stala ta nehoda, nebyly ještě mobilní telefony, a tak jsme nemohli zavolat sanitku. Trvalo proto několik hodin, než se dostala do nemocnice," popsal události z roku 1991 Umar, jemuž byly tehdy čtyři roky. S matkou jel v autě, které řídil jeho strýc, když se srazilo s autobusem.

"Seděl jsem s maminkou na zadním sedadle. Když se blížila srážka, zakryla mě vlastním tělem," uvedl Umar, který zřejmě i díky tomu vyvázl s menším zraněním. Jeho matku odvezli do místní nemocnice, kde doporučili převoz do Londýna. Ani tam jí ale nedokázali pomoci, a tak se posléze vrátila do nemocnice v Emirátech.

Žena strávila léta v různých nemocnicích ve Spojených arabských emirátech, než se na jaře 2017 o jejím případu dozvěděl i korunní princ v Abú Dhabí, který nabídl rodině zaplacení terapie v Německu.

V nemocnici ve městě Bad Aibling nedaleko Mnichova podstoupila Abdalláhová sérii operací zkrácených svalů na rukách a nohách a další fyzioterapii. "Doktoři mi řekli, že mám bujnou fantazii, když věřím, že s ní někdy budu moci mluvit," popsal pobyt v Německu ženin syn. Lékaři podle něj prováděli rehabilitace, aby zlepšili kvalitu jejího života.

Zázrak se stal v červnu 2018, uvedl Umar. "Najednou začala vydávat divné zvuky. Zavolal jsem lékaře, aby ji prohlédli, a ti řekli, že vše je v normálu," vzpomněl na loňské události Umar. "Tři dny nato jsem se probudil a slyším, jak někdo volá mé jméno! Skákal jsem radostí, léta jsem o tom snil," popsal svou radost.

Primář Friedemann Müller v Bildu potvrdil, že žena utrpěla těžké traumatické poranění mozku. "V mozku docházelo k rozsáhlým poškozením a atrofiím (úbytek mozkové hmoty). To vedlo ke značným poruchám bdělosti a vědomí. Když k nám pacientku přivezli, byla ve stadiu syndromu minimálního vědomí. Často jsme pozorovali, že krátce na něco míří pohledem, zpravidla na tvář svého syna," řekl lékař.

U pacientky však nebyly rozpoznatelné žádné cílené pohyby. Díky péči kliniky se však její tělesný stav postupně zlepšoval.

Nyní je Muníra Abdalláhova opět ve své zemi. Podle lékařské zprávy z minulého měsíce je schopna komunikovat, ale stále potřebuje pravidelnou rehabilitaci, aby se jí mimo jiné zlepšila schopnost sedět. Dokáže odpovídat na otázky, i když s obtížemi, a cituje verše z koránu, uvedl v pondělí deník The National.

"Pacientku, která po tak dlouhé době opět dobře komunikuje, jsem ještě nezažil," poznamenal primář Müller.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy