Žena by aerolinky vést nemohla, je to moc náročná pozice, řekl šéf Qatar Airways. Později se omluvil

ČTK ČTK
6. 6. 2018 14:22
"Chtěl bych se srdečně omluvit za jakoukoli urážku, kterou mohl můj včerejší výrok vyvolat," řekl Akbar Bákir.
Letoun společnosti Qatar Airways.
Letoun společnosti Qatar Airways. | Foto: Qatar Airways

Dauhá - Ředitel letecké společnosti Qatar Airways se omluvil za svůj úterní výrok, že žena by nemohla zastávat jeho funkci, protože jde o náročnou pozici. Akbar Bákir tím vyvolal rozruch, i když se snažil poukazovat na to, že Qatar Airways zaměstnává velké množství žen.

Ve svém prohlášení uvedl, že Qatar Airways uznává rovnost mezi pohlavími. Jeho úterní výrok podle něj zdůraznila média. "Zaměstnáváním žen se společnost Qatar Airways posiluje, já sám si jich vysoce vážím," sdělil.

Sporný výrok pronesl Akbar Bákir v Sydney na konferenci Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zastupuje zhruba 280 leteckých společností. Jak připomenul server BBC, pouze šest z nich řídí ženy. Téma vyrovnání zastoupení mužů a žen v odvětví bylo jedním z témat konference, na níž Bákir převzal předsednictví IATA. Na dotaz, zda by jeho funkci mohla zastávat žena, odpověděl: "Pochopitelně (společnost) musí řídit muž, protože je to velmi náročná pozice."

Na následnou kritiku opověděl prohlášením: "Chtěl bych se srdečně omluvit za jakoukoli urážku, kterou mohl můj včerejší (úterní) výrok vyvolat. Toto prohlášení odporuje mému předchozímu úsilí o rozšíření role žen ve vedení skupiny Qatar Airways. Rozvířila ho média."

Téměř polovinu zaměstnanců katarských aerolinek tvoří ženy, které pracují i jako pilotky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy