Zemřelý exporadce Putina měl nezvyklou zlomeninu. Podobné vznikají při rdoušení

ČTK ČTK
19. 3. 2019 12:09
Bývalý ruský ministr pro tisk a mediální poradce prezidenta Vladimira Putina Michail Lesin, který za kontroverzních okolností zemřel v roce 2015 ve washingtonském hotelu, měl zlomeninu obvykle spojovanou se rdoušením. Vyplývá to z dokumentů, které washingtonský úřad soudního lékařství z nařízení soudu poskytl stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
Michail Lesin
Michail Lesin | Foto: Reuters

Fraktura jazylky, kosti mezi bradou a hrtanem, kterou Lesin utrpěl, je považována za výjimečnou, často k ní totiž dochází při rdoušení. Jeden z dokumentů, který má RFE/RL k dispozici, uvádí, že jazylka byla zlomena v době smrti či její blízkosti. Další posudek ale konstatoval, že kost mohla být poškozena až po Lesinově skonu a možná i během pitvy.

Stanice nicméně zprávu, která má 149 stran, označila za dosud vědecky nejpřesnější popis Lesinovy smrti. Závěrečná zpráva prokuratury z října 2016 konstatovala, že Lesin zemřel bez cizího zavinění souběhem otravy alkoholu a tupými poranění na těle včetně hlavy způsobenými pády.

Lesin se 2. listopadu 2015 zapsal jako host hotelu Four Seasons a od první chvíle začal pít. Potuloval se po chodbách a personál ho několikrát odvedl zpět do pokoje. O půl šesté ráno 4. listopadu odjel v taxi do hotelu Dupont Circle a najal si tam apartmá za 1200 dolarů, jež zaplatil v hotovosti.

Vrátil se do původního hotelu, kde ho ráno našli na chodbě jenom ve spodním prádle. Následně ho vykázali z pokoje, Lesin proto odjel do Dupont Circle, kde bylo dopoledne 5. listopadu jeho tělo nalezeno.

Pochybnosti na případu vyvolává mimo jiné to, že chybí desetihodinový záznam z kamery na chodbě, takže není jasné, zda do pokoje k Lesinovi někdo nevstoupil. Jasno nevnesla ani policejní zpráva, která byla před zveřejněním zeditována.

Tyto okolnosti daly vzniknout spekulacím o tom, zda Lesin nemohl být zavražděn, protože mohl poskytnout detaily o ruském systému praní peněz. Není ale jasné, proč by americká policie a lékař měli mít zájem skrývat fakta. Server Buzzfeed předloni s odvoláním na neidentifikovaný zdroj informoval, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se domnívá, že Lesin byl zavražděn. Zemřel v předvečer naplánovaného setkání se zástupci ministerstva spravedlnosti, které prý platilo hotelový účet.

Lesin byl na počátku tisíciletí jednou z nejvlivnějších postav v ruských médiích. V letech 1999 až 2004 působil jako ministr tisku, dalších pět let byl poradcem prezidenta Putina. Roku 2014 ale náhle z funkce odešel, což znalci poměrů v Moskvě považovali za projev toho, že upadl v nemilost. Když zemřel, bylo mu 57 let. V Moskvě byla zpráva o jeho smrti hlavní událostí, Rusko rychle oznámilo, že příčinou byl infarkt, což ale soudní lékař v USA nepotvrdil.

Video: Ať si USA spočítají rychlost a dolet našich raket, řekl Putin

Vladimír Putin: Ať si USA spočítají rychlost a dolet našich zbraní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy