Zemřeli v něm lidé, zamítl Berlín výstavu ruského tanku, který zničili Ukrajinci

ČTK ČTK
7. 8. 2022 13:49
Berlínské úřady nechtějí, aby byla před velvyslanectvím Ruska vystavena ruská vojenská technika, kterou zneškodnila ukrajinská armáda. Postoj berlínských úřadů kritizuje ukrajinský velvyslanec v Německu, odůvodnění úřadů označil za jalové. Tato výstava skončila před několika dny v Praze, kde byla pro velký zájem veřejnosti prodloužena.
Výstava zničené ruské vojenské techniky na Letné
Výstava zničené ruské vojenské techniky na Letné | Foto: Jakub Plíhal

Tanky, které Ukrajinci zneškodnili během vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, plánovali na třídě Unter den Linden vystavit majitelé soukromého muzea věnovaného moderním německým dějinám. Chtěli, aby si lidé symboly ruské útočné války mohli prohlédnout po Varšavě a Praze i v Berlíně.

Koncem července proto podali žádost na úřad městské části Berlin-Mitte. Úředníci ji ale zamítli s tím, že v tanku, který chtěli postavit před ruskou ambasádou, pravděpodobně zemřeli lidé, a vystavovat ho není proto vhodné. Kromě toho vystavovat techniku zničenou v pokračující válce se dotýká zahraničně politických zájmů Německa, uvedl úřad.

"Jasně, když se Putin dozví, že v Berlíně stojí v ulicích tanky, napochoduje okamžitě přes Polsko do Berlína," poznamenal ironicky Wieland Giebel, který je jedním z iniciátorů výstavy. V deníku Berliner Zeitung dodal, že jedině "díky fyzické přítomnosti těchto strojů je možné vidět, jaké násilnosti mohou tato obrovská monstra způsobovat".

Ukrajinský velvyslanec v Německu Andryj Melnyk ve čtvrtek v rozhovoru s listem Tagesspiegel odůvodnění berlínských úřadů označil za "jalové".

"Zničená ruská vojenská technika, která by byla vystavena v srdci Berlína, měla lidem v Německu zblízka zprostředkovat, jaká je brutální a zničující válka," řekl velvyslanec, který už v minulosti otevřeně kritizoval německé představitele kvůli jejich přístupu k ruské agresi proti Ukrajině. Melnyk ve své funkci ovšem brzy skončí, před časem ho z ní odvolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Z potrubí Nord Stream 1 uniká plyn, varuje švédský námořní úřad

Švédsko vydalo varování v souvislosti se dvěma úniky zemního plynu z podmořského potrubí Nord Stream 1. Úniky nastaly ve švédských a dánských vodách a byly lokalizovány severovýchodně od dánského ostrova Bornholm. Není jasné, co úniky způsobilo. V pondělí zaznamenaly dánské úřady unik plynu z nefunkčního plynovodu Nord Stream 2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy