Zemřela průkopnice nudismu ve světě Francouzka Lecocqová

ČTK ČTK
3. 1. 2015 10:22
Lecocqová začala prosazovat nudistické hnutí již mezi světovými válkami a v roce 1950 spolu s manželem pomohla vytvořit Francouzskou federaci naturismu.
Podle účastníků pohřbu se Christiane Lecocqová zasloužila o to, že je nyní ve světě kolem 16 milionů registrovaných naturistů.
Podle účastníků pohřbu se Christiane Lecocqová zasloužila o to, že je nyní ve světě kolem 16 milionů registrovaných naturistů. | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Pařížané se v pátek rozloučili s průkopnicí nudismu ve Francii i celém světě Christiane Lecocqovou, která zemřela koncem prosince ve věku 103 let. Podle účastníků pohřbu se zasloužila o to, že je nyní ve světě kolem 16 milionů registrovaných naturistů.

Lecocqová začala prosazovat nudistické hnutí již mezi světovými válkami a v roce 1950 spolu s manželem pomohla vytvořit Francouzskou federaci naturismu (FFN), v roce 1953 pak i Mezinárodní federaci naturismu (INF), která nyní podle webu BBC sdružuje 38 zemí.

S manželem po druhé světové válce v Montalivet na jihozápadním pobřeží Francie také vytvořila vůbec první rekreační středisko pro nudisty na světě a první nudistický časopis nazvaný Život na slunci. Byli oba přesvědčeni, že chodit nazí je prospěšné pro zdraví lidí i společnosti. Lecocqová provozovala naturismus i po svých 100. narozeninách.

"Hned od 50. let manželé Lecocqovi zdůrazňovali sociální a rodinnou povahu naturismu a cítili, že se může stát turistickým produktem jako každý jiný," řekl místopředseda FFN Yves Leclerc po pohřbu na pařížském předměstí Carrieres-sur-Seine, kde je pochován i manžel zesnulé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy