Zemřela Linda Trippová. Lewinská jí řekla o Clintonovi, ona nahrávky předala policii

ČTK ČTK
9. 4. 2020 7:26
Ve věku 70 let ve středu místního času zemřela Linda Trippová, která sehrála klíčovou roli v aféře kolem bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a Moniky Lewinské, stážistky v Bílém domě. Trippová tajně nahrávala své rozhovory s Lewinskou.
Linda Trippová na snímku z července 1998 ve chvíli, kdy přijížděla před soud ve Washingtonu.
Linda Trippová na snímku z července 1998 ve chvíli, kdy přijížděla před soud ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Agentura AP píše, že Trippová se s Lewinskou seznámila na americkém ministerstvu obrany poté, co mladá žena v dubnu 1996 ukončila stáž v Bílém domě. Prý se spřátelily. Trippová ale tajně nahrávala rozhovory, během kterých se jí Lewinská svěřila, že měla milostný poměr s tehdejším prezidentem Clintonem.

Trippová téměř 20 hodin nahrávek předala v lednu 1998 zvláštnímu vyšetřovateli Kennethu Starovi. Kvůli aféře čelil Clinton, který byl šéfem Bílého domu v letech 1993 až 2001, jako druhý prezident USA procesu impeachmentu. Ústavní žalobu ale nakonec ustál.

AP uvádí, že když se ve středu objevily informace, že Trippová zřejmě brzy zemře, Monika Lewinská na Twitteru napsala, že "bez ohledu na minulost" doufá, že se uzdraví. Ačkoliv oficiální informace o příčině smrti Trippové nebyly zveřejněny, podle některých zdrojů zemřela na rakovinu slinivky.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy