Zemřela Bretagne. Poslední pes-záchranář, který po 11. září prohledával trosky Dvojčat

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
7. 6. 2016 19:25
V roce 2001 – po teroristických útocích v USA – byly fenka zlatého retrívra Bretagne a její majitelka Denise Corlissová čerstvými absolventkami záchranářského výcviku. Nasazení v New Yorku bylo jejich prvním pracovním úkolem. V sutinách na Manhattanu, kde padla Dvojčata Světového obchodního centra, pracovaly po dva týdny okolo 12 hodin denně. Na její poslední cestu - do texaské zvířecí nemocnice Fairfield Animal Hospital - se s ní přišli rozloučit záchranáři i hasiči. Psů jako Bretagne na Ground Zero pracovalo několik set.
Foto: NYPD

Austin - Hasiči a záchranáři z okresu Harris v americkém Texasu stojí v řadě u silnice. Podél nich pomalým krokem prochází cvičitelka a její šestnáctiletý zlatý retrívr, fenka Bretagne (čti Brittanny).

Do té doby zřejmě poslední známý žijící záchranářský pes, který se v týdnech po 11. září 2001 účastnil vyprošťovacích prací na Ground Zero v New Yorku.

Tehdy se jich tam vystřídalo údajně až kolo tří set.

S psovodkou Denise Corlissovou ji v pondělí čekala poslední cesta, na injekci do zvířecí nemocnice Fairfield Animal Hospital. A hasiči a záchranáři se s ní přišli rozloučit.

"Včera v noci byla opravdu nervózní, chtěla být jen se mnou," řekla v pondělí serveru Today Corlissová. "Tak jsem si lehla vedle ní. Když mě cítila, uklidnila se a usnula. Spaly jsme tak celou noc."

Zasloužené stáří Bretagne, která celý život tvrdě dřela po boku své majitelky, psa postupně zpomalilo - až došlo na rozhodnutí nechat ji uspat. Její tělo pak z nemocnice vynesli překryté americkou vlajkou, popisuje server CNN.

Čerstvý absolvent na Ground Zero

V roce 2001 - po teroristických útocích v USA - byly Bretagne a Denise teprve čerstvými absolventkami výcvikového centra Disaster City. Newyorské Ground Zero bylo jejich první pracovní nasazení. V sutinách na Manhattanu, kde padla Dvojčata Světového obchodního centra, pracovaly po dva týdny. Okolo 12 hodin denně.

Žádného přeživšího ale nenašly. Stovky týmů z celého světa jich v troskách dohromady objevily jenom dvě desítky. Zato mrtvých bylo přes 2600, včetně několika stovek hasičů a policistů.

Pomoc a psychickou podporu tak potřebovali i sami záchranáři. "Psi dokážou utěšit, dnes už mi to dává smysl. Tenkrát jsem to nečekala," vypráví Denise Corlissová s tím, že v těžkých týdnech za její fenkou docházeli lidé i jen proto, aby si ji pohladili a svěřili se. Bretagne tak vyslechla spoustu příběhů o ztracených přátelích, pohřešovaných kolezích a nalezených obětech.

Štěně s ostrými lokty

Kromě tragédie z 11. září Bretagne pracovala i na řadě dalších rozsáhlých neštěstí. Prošla si i hurikány Katrina a Rita. I přes výcvik se o ni její majitelka ve vyhrocených situacích nikdy nepřestala bát.

"Stále byly chvíle, kdy jsem zadržela dech a říkala si: ´Doufám, že to zvládne. Snad je v pořádku,´" řekla serveru CNN.

Bretagne byla k výcviku vybrána už jako štěně. Od malička měla ostré lokty i odvahu. "To průbojné chování jí pomohlo stát se vytrvalým psem, který se nevzdává a kterého jsem později potřebovala," doplňuje Bretagnina majitelka.

Zlatý retrívr svůj texaský zásahový záchranný tým opustil v roce 2009 a pracoval na místní požární stanici. Když šla o několik let později fenka do důchodu, pomáhala i nadále. Malým dětem, stydícím se před spolužáky, nahlas číst. Stejně jako v roce 2001 ukázala, že dokáže naslouchat příběhům.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 37 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy