Zemřela Bretagne. Poslední pes-záchranář, který po 11. září prohledával trosky Dvojčat

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
7. 6. 2016 19:25
V roce 2001 – po teroristických útocích v USA – byly fenka zlatého retrívra Bretagne a její majitelka Denise Corlissová čerstvými absolventkami záchranářského výcviku. Nasazení v New Yorku bylo jejich prvním pracovním úkolem. V sutinách na Manhattanu, kde padla Dvojčata Světového obchodního centra, pracovaly po dva týdny okolo 12 hodin denně. Na její poslední cestu - do texaské zvířecí nemocnice Fairfield Animal Hospital - se s ní přišli rozloučit záchranáři i hasiči. Psů jako Bretagne na Ground Zero pracovalo několik set.
Foto: NYPD

Austin - Hasiči a záchranáři z okresu Harris v americkém Texasu stojí v řadě u silnice. Podél nich pomalým krokem prochází cvičitelka a její šestnáctiletý zlatý retrívr, fenka Bretagne (čti Brittanny).

Do té doby zřejmě poslední známý žijící záchranářský pes, který se v týdnech po 11. září 2001 účastnil vyprošťovacích prací na Ground Zero v New Yorku.

Tehdy se jich tam vystřídalo údajně až kolo tří set.

S psovodkou Denise Corlissovou ji v pondělí čekala poslední cesta, na injekci do zvířecí nemocnice Fairfield Animal Hospital. A hasiči a záchranáři se s ní přišli rozloučit.

"Včera v noci byla opravdu nervózní, chtěla být jen se mnou," řekla v pondělí serveru Today Corlissová. "Tak jsem si lehla vedle ní. Když mě cítila, uklidnila se a usnula. Spaly jsme tak celou noc."

Zasloužené stáří Bretagne, která celý život tvrdě dřela po boku své majitelky, psa postupně zpomalilo - až došlo na rozhodnutí nechat ji uspat. Její tělo pak z nemocnice vynesli překryté americkou vlajkou, popisuje server CNN.

Čerstvý absolvent na Ground Zero

V roce 2001 - po teroristických útocích v USA - byly Bretagne a Denise teprve čerstvými absolventkami výcvikového centra Disaster City. Newyorské Ground Zero bylo jejich první pracovní nasazení. V sutinách na Manhattanu, kde padla Dvojčata Světového obchodního centra, pracovaly po dva týdny. Okolo 12 hodin denně.

Žádného přeživšího ale nenašly. Stovky týmů z celého světa jich v troskách dohromady objevily jenom dvě desítky. Zato mrtvých bylo přes 2600, včetně několika stovek hasičů a policistů.

Pomoc a psychickou podporu tak potřebovali i sami záchranáři. "Psi dokážou utěšit, dnes už mi to dává smysl. Tenkrát jsem to nečekala," vypráví Denise Corlissová s tím, že v těžkých týdnech za její fenkou docházeli lidé i jen proto, aby si ji pohladili a svěřili se. Bretagne tak vyslechla spoustu příběhů o ztracených přátelích, pohřešovaných kolezích a nalezených obětech.

Štěně s ostrými lokty

Kromě tragédie z 11. září Bretagne pracovala i na řadě dalších rozsáhlých neštěstí. Prošla si i hurikány Katrina a Rita. I přes výcvik se o ni její majitelka ve vyhrocených situacích nikdy nepřestala bát.

"Stále byly chvíle, kdy jsem zadržela dech a říkala si: ´Doufám, že to zvládne. Snad je v pořádku,´" řekla serveru CNN.

Bretagne byla k výcviku vybrána už jako štěně. Od malička měla ostré lokty i odvahu. "To průbojné chování jí pomohlo stát se vytrvalým psem, který se nevzdává a kterého jsem později potřebovala," doplňuje Bretagnina majitelka.

Zlatý retrívr svůj texaský zásahový záchranný tým opustil v roce 2009 a pracoval na místní požární stanici. Když šla o několik let později fenka do důchodu, pomáhala i nadále. Malým dětem, stydícím se před spolužáky, nahlas číst. Stejně jako v roce 2001 ukázala, že dokáže naslouchat příběhům.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy