Zemřel zvláštní americký vyslanec Richard Holbrooke

ČTK ČTK
14. 12. 2010 6:40
Americkému diplomatovi, který pomohl vyjednat mír na Balkánu, bylo 69 let
Richard Holbrooke
Richard Holbrooke | Foto: Reuters

Washington - Ve věku 69 let zemřel v pondělí v USA zvláštní vyslanec amerického prezidenta pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke. Oznámila to televizní stanice CNN.

Holbrooke začal mít vážné zdravotní potíže při pátečním jednání s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Byl převezen do univerzitní nemocnice George Washingtona a lékaři mu operovali trhlinu v srdeční tepně.

O víkendu prodělal dvě náročné operace, ale stále byl v kritickém stavu.

V roce 1995 Holbrooke pomohl vyjednat dohody, které ukončily válku v Bosně. V současnosti do něj vkládal naděje prezident Barack Obama jako do klíčové postavy jednání o ukončení už devítiletého konfliktu v Afghánistánu.

Holbrooke svou diplomatickou kariéru zahájil už v 21 letech, působil nejprve ve Vietnamu, později v Maroku a dalších zemích. Zastával také funkci velvyslance své země při OSN a v Německu. Dvakrát byl tajemníkem ministra zahraničí.

Kissinger Balkánu

Několikrát byl v 90. letech navržen na Nobelovu cenu za mír, mimo jiné společně s někdejším prezidentem Billem Clintonem za zprostředkovatelské úsilí v Bosně.

Foto: Reuters

Vloni v lednu jej prezident Obama jmenoval zvláštním vyslancem pro Afghánistán a Pákistán. Jeho úkolem byla koordinace kontaktů v problematických oblastech, které jsou významnými body Obamovy zahraniční politiky. V poslední době se velmi angažoval v Pákistánu, usiloval o rozsáhlou zahraniční pomoc po tamních katastrofálních záplavách.

Holbrooke byl přezdíván Kissinger Balkánu či Buldozer. Svůj život rozdělil mezi diplomacii a Wall Street, napsala agentura AFP.

Kariérní diplomat byl celkem třikrát ženatý. Z prvního svazku má dva syny. Jeho třetí manželkou byla od května 1995 Kati Martonová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy