Zemřel zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner. Přál si po smrti spočinout vedle Marilyn Monroeové

ČTK ČTK
28. 9. 2017 6:03
Ve středu ve věku 91 let zemřel z neznámých příčin zakladatel pánského časopisu Playboy Hugh Hefner. Playboy je považován za etalon pánských časopisů, ale v posledních letech se potýká s klesajícím zájmem mužů. Své vnady v Playboyi vystavily na odiv mimo jiné herečka Marilyn Monroeová, zpěvačka Madonna nebo modelka Cindy Crawfordová.
Hugh Hefner pózuje se svou nevěstou Crystal Harris při jejich svatbě na Silvestra 2012 v Beverly Hills.
Hugh Hefner pózuje se svou nevěstou Crystal Harris při jejich svatbě na Silvestra 2012 v Beverly Hills. | Foto: Reuters

Washington - Zakladatel legendárního amerického pánského magazínu Playboy Hugh Hefner ve středu ve věku 91 let zemřel. Oznámila to společnost Playboy Enterprises s tím, že Hefner skonal z přirozených příčin.

"Americká ikona a zakladatel Playboye Hugh M. Hefner dnes zemřel," uvedla ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ) společnost s tím, že se tak stalo poklidně a doma.

"Můj otec prožil výjimečný a ohromující život mediálního a kulturního průkopníka, který byl vůdčím hlasem jednoho z nejvýznamnějších sociálních a kulturních hnutí naší doby hájícího svobodu projevu, občanská práva a sexuální svobodu," uvedl v prohlášení Hefnerův syn Cooper, který působí v Playboyi jako kreativní šéf.

Hefnerův časopis Playboy pomohl v 50. letech minulého století zahájit sexuální revoluci a přispěl k tomu, že se nahota stala respektovanou součástí mainstreamových médií. Feministky a další kritici nicméně Hefnera často obviňovali, že ženy degraduje na pouhé sexuální objekty, nebo že je ve své luxusní vile Playboy Mansion využívá de facto k prostituci.

Své vnady v časopise vystavily na odiv mimo jiné herečka Marilyn Monroeová, zpěvačka Madonna či modelka Cindy Crawfordová. Sám Hefner ale Playboy nepovažoval za výhradně erotický časopis. "Vždy jsem Playboy považoval za časopis o životním stylu, jehož je sex důležitou součástí," řekl v jednom z rozhovorů s televizí CNN.

Do Playboye tak psali význační literáti jako Kurt Vonnegut, Vladimir Nabokov či Joyce Carol Oatesová, další známé osobnosti jako zpěvák John Lennon, dlouholetý kubánský vůdce Fidel Castro nebo černošský duchovní a aktivista Martin Luther King věnovaly časopisu exkluzivní rozhovory.

V posledních letech se Playboy, považovaný za etalon pánských časopisů, potýkal s klesajícím zájmem. V roce 2015 se magazín, k němuž vždy neodmyslitelně patřily obnažené dívky ve smyslných polohách, rozhodl s nahotou skoncovat, neboť ji považoval za překonanou. Letos se ale obnažené ženy na stránky časopisu vrátily, protože Playboy uznal, že zavržení osvědčeného obsahu bylo chybou.

Jako jeden z důvodů pro svůj hédonický styl života, jehož součástí byly dekadentní večírky v luxusním sídle Playboy Mansion v Los Angeles i spousta milenek a manželek vybíraných z řad modelek časopisu Playboy, uváděl Hefner svůj rodinný původ. "Jedním z důvodů, proč jsem takový, jaký jsem, jsou mé hluboké puritánské kořeny. Moji rodiče jsou puritáni, abstinenti. U nás doma se nepil alkohol. Nemluvilo se o sexu. A já, myslím, viděl od mládí bolestivou a pokryteckou stránku tohoto přístupu," uvedl Hefner.

Svůj život pak charakterizoval jako život věčného chlapce. "Většina mého života se podobala snu dospívajícího mladíka o životě dospělých. Jako bych byl pořád chlapcem, skoro takovým jako Peter Pan, a mohl žít přesně ten dokonalý život, jaký jsem chtěl žít," řekl Hefner v rozhovoru s listem Los Angeles Times.

Hefner byl třikrát ženatý. Přestože plánovanou třetí svatbu jeho tehdejší přítelkyně a nyní jednatřicetiletá vdova Crystal Harrisová v červnu 2011 na poslední chvíli zrušila, pár si nakonec řekl 'ano' v posledních hodinách roku 2012.

Ještě za svého života vyslovil Hefner přání být po smrti nablízku slavné Marilyn Monroeové. Proto si také koupil na losangeleském hřbitově, kde je legendární herečka pochována, volný hrob hned vedle jejího.

"Hugh Hefner byl velikánem nakladatelského podnikání, žurnalistiky, svobody projevu a lidských práv. Byl originální a byl to můj přítel," napsal v reakci na jeho úmrtí legendární moderátor televize CNN Larry King.

"Nesmírně si vážím toho, že jsem byla součástí týmu Playboy. Budeš nám moc chybět," posteskla si celebrita televizních reality show Kim Kardashianová.

"Díky, že jsi mě vybral a přivedl do magického světa Playboye. Nepřestávám plakat a neumím si představit, kolik zajíčků pro tebe pláče. Jsi třída," uvedla modelka a herečka Carmen Electra.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Seriál běžkyň v Ruce vyhrála Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru běžkyň na lyžích v Ruce vyhrála norská favoritka Therese Johaugová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na 22. místo.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Další české lyžařky na bodované umístění nedosáhly, Kateřina Janatová skončila v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

Muži běží stíhačku na 15 km volně od 12:50.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy