Zemřel zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner. Přál si po smrti spočinout vedle Marilyn Monroeové

ČTK ČTK
28. 9. 2017 6:03
Ve středu ve věku 91 let zemřel z neznámých příčin zakladatel pánského časopisu Playboy Hugh Hefner. Playboy je považován za etalon pánských časopisů, ale v posledních letech se potýká s klesajícím zájmem mužů. Své vnady v Playboyi vystavily na odiv mimo jiné herečka Marilyn Monroeová, zpěvačka Madonna nebo modelka Cindy Crawfordová.
Hugh Hefner pózuje se svou nevěstou Crystal Harris při jejich svatbě na Silvestra 2012 v Beverly Hills.
Hugh Hefner pózuje se svou nevěstou Crystal Harris při jejich svatbě na Silvestra 2012 v Beverly Hills. | Foto: Reuters

Washington - Zakladatel legendárního amerického pánského magazínu Playboy Hugh Hefner ve středu ve věku 91 let zemřel. Oznámila to společnost Playboy Enterprises s tím, že Hefner skonal z přirozených příčin.

"Americká ikona a zakladatel Playboye Hugh M. Hefner dnes zemřel," uvedla ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ) společnost s tím, že se tak stalo poklidně a doma.

"Můj otec prožil výjimečný a ohromující život mediálního a kulturního průkopníka, který byl vůdčím hlasem jednoho z nejvýznamnějších sociálních a kulturních hnutí naší doby hájícího svobodu projevu, občanská práva a sexuální svobodu," uvedl v prohlášení Hefnerův syn Cooper, který působí v Playboyi jako kreativní šéf.

Hefnerův časopis Playboy pomohl v 50. letech minulého století zahájit sexuální revoluci a přispěl k tomu, že se nahota stala respektovanou součástí mainstreamových médií. Feministky a další kritici nicméně Hefnera často obviňovali, že ženy degraduje na pouhé sexuální objekty, nebo že je ve své luxusní vile Playboy Mansion využívá de facto k prostituci.

Své vnady v časopise vystavily na odiv mimo jiné herečka Marilyn Monroeová, zpěvačka Madonna či modelka Cindy Crawfordová. Sám Hefner ale Playboy nepovažoval za výhradně erotický časopis. "Vždy jsem Playboy považoval za časopis o životním stylu, jehož je sex důležitou součástí," řekl v jednom z rozhovorů s televizí CNN.

Do Playboye tak psali význační literáti jako Kurt Vonnegut, Vladimir Nabokov či Joyce Carol Oatesová, další známé osobnosti jako zpěvák John Lennon, dlouholetý kubánský vůdce Fidel Castro nebo černošský duchovní a aktivista Martin Luther King věnovaly časopisu exkluzivní rozhovory.

V posledních letech se Playboy, považovaný za etalon pánských časopisů, potýkal s klesajícím zájmem. V roce 2015 se magazín, k němuž vždy neodmyslitelně patřily obnažené dívky ve smyslných polohách, rozhodl s nahotou skoncovat, neboť ji považoval za překonanou. Letos se ale obnažené ženy na stránky časopisu vrátily, protože Playboy uznal, že zavržení osvědčeného obsahu bylo chybou.

Jako jeden z důvodů pro svůj hédonický styl života, jehož součástí byly dekadentní večírky v luxusním sídle Playboy Mansion v Los Angeles i spousta milenek a manželek vybíraných z řad modelek časopisu Playboy, uváděl Hefner svůj rodinný původ. "Jedním z důvodů, proč jsem takový, jaký jsem, jsou mé hluboké puritánské kořeny. Moji rodiče jsou puritáni, abstinenti. U nás doma se nepil alkohol. Nemluvilo se o sexu. A já, myslím, viděl od mládí bolestivou a pokryteckou stránku tohoto přístupu," uvedl Hefner.

Svůj život pak charakterizoval jako život věčného chlapce. "Většina mého života se podobala snu dospívajícího mladíka o životě dospělých. Jako bych byl pořád chlapcem, skoro takovým jako Peter Pan, a mohl žít přesně ten dokonalý život, jaký jsem chtěl žít," řekl Hefner v rozhovoru s listem Los Angeles Times.

Hefner byl třikrát ženatý. Přestože plánovanou třetí svatbu jeho tehdejší přítelkyně a nyní jednatřicetiletá vdova Crystal Harrisová v červnu 2011 na poslední chvíli zrušila, pár si nakonec řekl 'ano' v posledních hodinách roku 2012.

Ještě za svého života vyslovil Hefner přání být po smrti nablízku slavné Marilyn Monroeové. Proto si také koupil na losangeleském hřbitově, kde je legendární herečka pochována, volný hrob hned vedle jejího.

"Hugh Hefner byl velikánem nakladatelského podnikání, žurnalistiky, svobody projevu a lidských práv. Byl originální a byl to můj přítel," napsal v reakci na jeho úmrtí legendární moderátor televize CNN Larry King.

"Nesmírně si vážím toho, že jsem byla součástí týmu Playboy. Budeš nám moc chybět," posteskla si celebrita televizních reality show Kim Kardashianová.

"Díky, že jsi mě vybral a přivedl do magického světa Playboye. Nepřestávám plakat a neumím si představit, kolik zajíčků pro tebe pláče. Jsi třída," uvedla modelka a herečka Carmen Electra.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy