Zemřel vědec, jemuž inzulin vynesl dvě Nobelovy ceny

20. 11. 2013 16:25
Britskému biochemikovi Fredericku Sangerovi bylo 95 let.
Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Ve věku 95 let zemřel britský biochemik Frederick Sanger, jeden ze čtyř lidí v historii Nobelových cen, kterým bylo ocenění uděleno hned dvakrát, napsal server BBC News.

V roce 1955 jako první na světě kompletně popsal strukturu první bílkoviny, konkrétně inzulínu. Poté se mu povedlo rozklíčovat sled bází v prvním uceleném genomu, který patřil viru.

K oběma těmto účelům vypracoval vědecké postupy, které se ve své podstatě používají dodnes.

Právě tyto objevy mu vynesly dvě Nobelovy ceny za chemii, jež získal v letech 1958 a 1980. Kromě něj získali dvě Nobelovy ceny už jen tři lidé - Marie Curieová-Sklodowská, John Bardeen a Linus Pauling.

Nedocenitelný přínos

Sangera pro jeho vědecký obor získal starší bratr, následně mu otec - praktický lékař - umožnil studia na univerzitě v Cambridge. Tam také Sanger získal v roce 1943 doktorát z biochemie a instituci zůstal věrný po celý svůj aktivní vědecký život.

"Smrt velké osobnosti většinou nutí ke zveličování, ale přínos Freda Sangera pro moderní biochemii je opravdu nedocenitelný," řekl profesor Colin Blakemore, bývalý ředitel britské Rady pro lékařský výzkum (MRC).

"Jeho objevy dvou velevýznamných technických postupů pro sekvencování proteinů a nukleových kyselin rozevřely pole zkoumání v molekulární biologii, genetice a genomice."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy