reklama
 
 

Zemřel Umaru Yar'Adua, rozporuplný prezident Nigérie

6. 5. 2010 8:38
První vysokoškolák v čele subsaharské země zemřel po dlouhé nemoci

Abuja - Nigerijský prezident Umaru Yar'Adua v noci na dnešek podlehl dlouhodobému onemocnění ledvin a srdce.

Oznámila to prezidentská kancelář s tím, že nigerijská hlava státu zemřela ve své vile.

Umar Yar´Adua se před nedávnem odjel léčit do Saudské Arábii, aniž by před cestou jmenoval svého zástupce. V zemi tak nastal zmatek a hrozila ústavní krize.

Nakonec nigerijský parlament pověřil dočasným vedením státu viceprezidenta Goodlucka Jonathana, který by nyní měl, již podle ústavy, stanout v čele druhé největší ekonomiky subsaharské Afriky. Měl by rovněž jmenovat nového viceprezidenta.

V této sestavě by měli nový prezident a jeho zástupce vládnout 130ti milionové Nigérii až do řádných voleb. Ty se mají uskutečnit v dubnu 2011. Zesnulá hlava státu bude pochována ve čtvrtek.

Když nastupoval Uma Yar´Adua do funkce, těšil se respektu a přízně obyvatel. Nigerijci se domnívali, že po osmi letech bývalého vojenského vládce Oluseguna Obasanje přichází čerstvý politik, který ledascos změní.

Navíc byl Adua prvním vysokoškolsky vzdělaným politikem, který kdy v čele této země stanul. Brzy po nástupu do funkce si ale pro svůj laxní přístup ke změnám, od ekonomických reforem až obnovu chaotického energetického sektoru, vysloužil přezdívku "Baba Go-Slow".

Na druhou stranu mu nelze upřít jeho největší úspěch a sice to, že se zasadil o rychlou obnovu oblasti delty řekly Nigérie, která je rozsáhlým těžištěm ropy a plynu, což je stěžejní oblast průmyslu této africké země.

autor: Petr Jemelka | 6. 5. 2010 8:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama