Zemřel údajný nacistický velitel Michael Karkoc, bylo mu 100 let

ČTK ČTK
21. 1. 2020 23:00
Ve věku 100 let zemřel ve Spojených státech údajný nacistický zločinec ukrajinského původu Michael Karkoc. V roce 2013 údajného velitele nacistické jednotky SS pomohla vypátrat agentura AP v americkém státě Minnesota. Předběžně vyšetřovat ho poté začalo Německo a polské úřady projevily zájem o jeho vydání.
Michael Karkoc
Michael Karkoc | Foto: ČTK

Karkocova rodina však podle AP trvá na tom, že tento muž, který se v USA živil jako tesař, nikdy nacistou nebyl a nikdy se nedopustil nacistických zločinů. Karkoc zemřel už 14. prosince.

Ukrajinský rodák Karkoc byl podezřelý, že se za druhé světové války jako velitel oddílu krajanů spolupracujícího s nacisty podílel na zvěrstvech. Jeho jednotka se podle vyšetřovatelů například v roce 1944 zúčastnila vyhlazení polských obcí Chlaniów a Wladyslawin a povraždila tam 44 mužů, žen a dětí.

Karkoce vyšetřovalo Německo, ale v roce 2015 vyšetřování odložilo na neurčito kvůli tomu, že obviněný by nebyl schopen sledovat proces. Polský Institut národní paměti, který má na starosti vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, pak v roce 2017 postoupil žádost o Karkocovu extradici velvyslanectví Polska ve Washingtonu. Karkoc však nakonec dožil v USA.

AP v roce 2013 zveřejnila článek o působení muže u Ukrajinské sebeobranné legie podléhající SS. Podle historických dokumentů vypalovala vesnice plné žen a dětí. Několik let po druhé světové válce prý Karkoc lhal americkým imigračním úřadům, aby se mohl usadit v USA.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy