Popíral covid. Prezident Tanzanie zemřel, země přitom zatýkala za zvěsti o jeho stavu

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
18. 3. 2021 14:28
Prezident africké Tanzanie John Magufuli, který se několik týdnů neukázal na veřejnosti, zemřel. Jednašedesátiletý politik patřil mezi hlavní popírače koronaviru a v posledních týdnech média spekulovala, že se nemocí sám nakazil a leží v nemocnici připojený k ventilátoru. Viceprezidentka Samia Suluhuová oznámila, že Magufuli zemřel na zástavu srdce.
Zemřel prezident Magufuli
Zemřel prezident Magufuli | Foto: Reuters

O stavu tanzanského prezidenta se začaly šířit zvěsti na konci února poté, co opoziční rival Tundu Lissu oznámil, že Magufuli má koronavirus. Keňský deník Daily Nation minulý týden s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že se v nemocnici v Nairobi léčí nejmenovaný africký lídr a že je připojen k plicnímu ventilátoru.

Tanzanská vláda takové informace popírala a vyhrožovala, že šíření podobných "pomluv" bude trestat. Policie v zemi od minulého týdne zatkla čtyři lidi, upozorňuje deník Guardian. Vicepremiérka Suluhuová prohlásila, že Magufuli měl několik let problémy se srdcem a skonal ve středu v tanzanském městě Dar es Salaam.

"Náš milovaný prezident dnes v 6 hodin večer zemřel. Všechny vlajky budou příštích 14 dní vlát na půl žerdi. Je to smutná zpráva. Prezident se s touto nemocí potýkal posledních 10 let," informovala Suluhuová.

Šéf opozice Zitto Kabwe s viceprezidentkou krátce po oznámení mluvil, aby jí vyjádřil soustrast. Na svůj Twitter pak napsal, že si Tanzanie bude připomínat vše, co pro rozvoj země Magufuli udělal. Dodal, že je důležité, aby stát nyní nezůstal bez vedení.

Popírač covidu

Magufuli od začátku pandemie koronavirus zlehčoval. Aby dokázal, že se testům nedá věřit, nechal údajně na nemoc otestovat řadu věcí včetně papáji nebo kozy. U všech prý vyšel test pozitivně. V květnu vláda přestala zveřejňovat oficiální čísla nemocných. Do té doby se v zemi nakazilo 509 lidí a 29 jich zemřelo. Prezident pak prohlásil, že Tanzanie nad covidem-19 vyhrála.

Ačkoliv sousední Keňa a Uganda zaváděly tvrdá opatření proti šíření nemoci, Magufuli jakýkoliv lockdown odmítal. Vyzýval lidi, aby se modlili a chodili na masové mše, protože je Bůh před nemocí ochrání. Doporučoval také preventivně pít nápoj z cibule, zázvoru a citronu. Odmítal roušky i vakcíny, které by podle něj k ničemu nebyly.

V zemi od té doby vzrostl počet úmrtí na zápal plic a jiné dýchací obtíže. Kněží slouží více zádušních mší a pohřební služby nestíhají pochovávat mrtvé, přeplněné jsou i nemocnice. O Tanzanii se navíc hovoří v souvislosti s šířením nakažlivější a vůči vakcínám odolnější jihoafrické mutace. Řada evropských států včetně Česka zakázala do této východoafrické země vycestovat.

Letos v únoru Magufuli svou rétoriku zmírnil, když na koronavirus zemřel viceprezident poloautonomního Zanzibaru Seif Sharif Hamad. Po výzvě Světové zdravotnické organizace také vláda přiznala, že by v zemi nemoc stále mohla být a že by lidé měli dbát na zvýšenou hygienu.

Autoritářský vůdce

Tanzanie byla dříve v neklidném regionu považovaná za symbol stability. Od zvolení Johna Magufuliho v roce 2015 ale stát sklouzl k autokracii. Jeho rázný styl vládnutí i boj proti velkým stavebním firmám mu vysloužil přezdívku "buldozér". Prezident svůj post loni v říjnu obhájil, volby ale podle opozice provázely podvody.

V Tanzanii byl Magufuli poměrně populární. "K moci se dostal, protože chtěl bojovat s korupcí a dát více moci obyčejným lidem," vysvětluje pro Deutsche Welle keňský politický analytik Martin Adati. Tím si získal respekt i sousedních zemí. Nechal navíc postavit nový přístav ve městě Bagamoyo, rozšířil železnici a opravil mezinárodní letiště v Dar es Salaam.

Nevládní organizace nicméně tvrdily, že pošlapává základní lidská práva, jako je svoboda slova a tisku. Loni například jeho vláda představil zákon, který trestal místní média, pokud bez souhlasu publikovala zahraniční obsah.

Za autoritářského vládce Magufuliho považuje i jeho oponent Tundu Lissu, který od prohraných prezidentských voleb žije v exilu v Belgii. "Ano, postavil všechny tyto věci, ale to ještě neospravedlňuje jeho špatné vládnutí, neospravedlňuje to jeho drakonickou a velmi autoritářskou politiku," dodal politik pro Deutsche Welle.

Video: Křik a zpěv místo výtěru. Nizozemec přišel s novým testem na covid

Křik a zpěv místo výtěru. Nizozemec přišel s novým testem na covid, trvá tři minuty | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy