reklama
 
 

Zemřel syn polského exprezidenta Walesy. V mládí měl problémy s alkoholem a seděl ve vězení

Aktualizováno 9. 1. 2017 21:18
Przemyslaw Walesa, syn polského exprezidenta Lecha Walesy, ve svých třiačtyřiceti letech zemřel. Pondělní pitva vyloučila, že by jeho smrt zavinil někdo cizí. Rodina si nepřeje zveřejnit přesnou příčinu úmrtí. Przemyslaw Walesa měl v mládí problémy s alkoholem a řízením v opilosti, kvůli kterému se také dostal do vězení.

Varšava – Jeden ze čtyř synů legendárního vůdce protikomunistického hnutí Solidarita a bývalého polského prezidenta Lecha Walesy zemřel. Tělo teprve třiačtyřicetiletého Przemyslawa Walesy se v neděli našlo v jeho bytě v Gdaňsku na severu země. Oznámila to místní média s odvoláním na gdaňskou prokuraturu.

Podle mluvčí vyšetřovatelů Aleksandry Siewertové byt ohledali kriminalisté.

Dnešní pitva vyloučila, že by smrt zavinil někdo cizí, informovala agentura PAP.

Podle mluvčí gdaňské prokuratury Tatiany Paskiewiczové dospěli lékaři k předběžnému závěru, že Walesa nezemřel násilnou smrtí ani nespáchal sebevraždu. Definitivní výsledek zkoumání jeho těla bude znám až během několika týdnů, dodala s tím, že si rodina nepřeje zveřejnit přesnou příčinu úmrtí.

Przemyslaw, který pracoval u pohraniční stráže, byl třetím z osmi dětí Lecha Walesy. V mládí měl problémy s alkoholem a řízením v opilosti, poznamenala agentura AP; Walesův syn byl v srpnu 2003 podruhé odsouzen k roku vězení s tříletou podmínkou poté, co u něj policie při běžné kontrole zjistila téměř dvě promile alkoholu v krvi. V roce 1993 byl za způsobení nehody v opilosti, útěk z místa činu a urážky policistů odsouzen ke dvěma letům vězení, ale po odvolání se trest změnil na 21 měsíců podmíněně.

Třiasedmdesátiletý Lech Walesa získal v roce 1983 Nobelovu cenu míru za svou roli při vedení hnutí Solidarita. Po pádu komunismu byl zvolen prezidentem, v čele státu působil v letech 1990 až 1995.

Zatímco ve Varšavě začal summit Severoatlantické aliance, bývalý polský prezident vyzval NATO, aby před čím dál více agresivním Ruskem ukázalo svaly. | Video: Rádio Svobodná Evropa |  03:44

autor: ČTK | 9. 1. 2017 8:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama