Zemřel syn polského exprezidenta Walesy. V mládí měl problémy s alkoholem a seděl ve vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2017 21:18
Przemyslaw Walesa, syn polského exprezidenta Lecha Walesy, ve svých třiačtyřiceti letech zemřel. Pondělní pitva vyloučila, že by jeho smrt zavinil někdo cizí. Rodina si nepřeje zveřejnit přesnou příčinu úmrtí. Przemyslaw Walesa měl v mládí problémy s alkoholem a řízením v opilosti, kvůli kterému se také dostal do vězení.
Bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny míru Lech Walesa.
Bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny míru Lech Walesa. | Foto: Reuters

Varšava – Jeden ze čtyř synů legendárního vůdce protikomunistického hnutí Solidarita a bývalého polského prezidenta Lecha Walesy zemřel. Tělo teprve třiačtyřicetiletého Przemyslawa Walesy se v neděli našlo v jeho bytě v Gdaňsku na severu země. Oznámila to místní média s odvoláním na gdaňskou prokuraturu.

Podle mluvčí vyšetřovatelů Aleksandry Siewertové byt ohledali kriminalisté.

Dnešní pitva vyloučila, že by smrt zavinil někdo cizí, informovala agentura PAP.

Podle mluvčí gdaňské prokuratury Tatiany Paskiewiczové dospěli lékaři k předběžnému závěru, že Walesa nezemřel násilnou smrtí ani nespáchal sebevraždu. Definitivní výsledek zkoumání jeho těla bude znám až během několika týdnů, dodala s tím, že si rodina nepřeje zveřejnit přesnou příčinu úmrtí.

Przemyslaw, který pracoval u pohraniční stráže, byl třetím z osmi dětí Lecha Walesy. V mládí měl problémy s alkoholem a řízením v opilosti, poznamenala agentura AP; Walesův syn byl v srpnu 2003 podruhé odsouzen k roku vězení s tříletou podmínkou poté, co u něj policie při běžné kontrole zjistila téměř dvě promile alkoholu v krvi. V roce 1993 byl za způsobení nehody v opilosti, útěk z místa činu a urážky policistů odsouzen ke dvěma letům vězení, ale po odvolání se trest změnil na 21 měsíců podmíněně.

Třiasedmdesátiletý Lech Walesa získal v roce 1983 Nobelovu cenu míru za svou roli při vedení hnutí Solidarita. Po pádu komunismu byl zvolen prezidentem, v čele státu působil v letech 1990 až 1995.

Zatímco ve Varšavě začal summit Severoatlantické aliance, bývalý polský prezident vyzval NATO, aby před čím dál více agresivním Ruskem ukázalo svaly. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 21 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy