Zemřel slovenský spisovatel a diplomat Ladislav Ballek

ČTK ČTK
15. 4. 2014 18:44
V roce 2001 se stal slovenským velvyslancem v České republice a na tomto diplomatickém postu působil dalších sedm let.
Ladislav Ballek, slovenský spisovatel a diplomat.
Ladislav Ballek, slovenský spisovatel a diplomat. | Foto: ČTK

Bratislava - Ve věku 73 let zemřel slovenský spisovatel a diplomat Ladislav Ballek. Informoval o tom v úterý na svém serveru slovenský deník Pravda. V minulém desetiletí Ballek působil také jako velvyslanec SR v Praze.

Ballek se narodil 2. dubna 1941 a je označován za typického představitele slovenské románové tvorby 70. let minulého století. Rodák z obce Terany vystudoval pedagogickou fakultu v Banské Bystrici a právě k období jeho vysokoškolského studia se vztahují jeho první literární pokusy.

První próza mu vyšla ve sborníku Silueta v roce 1964, o tři roky později knižně debutoval novelou Útek na zelenú lúku. Jeho pozdější romány Pomocník a Agáty (oba byly přeloženy do několika jazyků) patří k nejvýznamnějším dílům moderní slovenské prózy.

Spisovatel Ballek se uplatnil rovněž ve vysoké politice. V roce 2001 se jako poslanec tehdejší vládní Strany demokratické levice (SDL) stal slovenským velvyslancem v České republice a na tomto diplomatickém postu působil dalších sedm let. V roce 1998 neúspěšně kandidoval na slovenského prezidenta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy