Zemřel ruský disident Sergej Mochnatkin. Lékaři mu odmítli pomoct, tvrdí advokát

ČTK ČTK
29. 5. 2020 9:43
Ruský disident a obhájce lidských práv Sergej Mochnatkin zemřel ve čtvrtek ve věku 66 let. V pátek to oznámila ruská média s odvoláním na publicistu Viktora Šenderoviče. "Zemřel Sergej Mochnatkin. Zabíjeli jej mnoho let a zabili. Stesk a vztek," napsal Šenderovič na Facebooku.
Sergej Mochnatkin.
Sergej Mochnatkin. | Foto: Сергей Нехлюдов from Москва, Россия - Сергей Мохнаткин / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Mochnatkinovo úmrtí podle serveru Newsru.com potvrdila jeho manželka s tím, že muž zemřel na jednotce intenzivní péče v Moskvě. Pohřeb se bude nejspíše konat po skončení stávajících omezení kvůli koronaviru, aby se lidé mohli se zesnulým rozloučit.

Agentura Interfax připomněla, že Mochnatkin, který se angažoval v nevládním hnutí Za lidská práva, byl v roce 2010 odsouzen za násilí vůči policistovi na opoziční demonstraci, ale tehdejší prezident Dmitrij Medveděv jej omilostnil. V roce 2014 byl znovu odsouzen, tentokrát na čtyři a půl roku, a to opět za násilí proti policistům při nepovolené opoziční demonstraci v Moskvě.

V červnu 2016 mu soud prodloužil trest o 11 měsíců za urážky vězeňských dozorců. O rok později dostal další dva roky kvůli "dezorganizaci práce v nápravném zařízení"; prý kladl odpor dozorcům a jednoho z nich udeřil. Podle advokátů mělo nové odsouzení zakrýt skutečnost, že dozorci vězně zbili. Na svobodu vyšel v prosinci 2018.

Loni v prosinci byl Mochnatkin hospitalizován ve vážném stavu kvůli komplikacím se zraněním, které utrpěl ve vězení u Archangelska na severu Ruska. Podle jeho slov jej v březnu 2016 zmlátili dozorci a vážně mu poranili páteř, dodal Interfax.

Přestože byl vážně zraněn, vězeňští lékaři Mochnatkinovi podle jeho advokátů odpírali ošetření. Archangelská vězeňská správa incident přiznávala, popírala však, že by Mochnatkin utrpěl zranění páteře. Podle lékařské zprávy, která se dostala do médií, zranění v podobě dvou zlomených obratlů způsobila značnou ztrátu vězňovy práceschopnosti a lze je označit za těžká. "Připomíná to historii s disidenty za sovětské éry," řekla stanici Echo Moskvy opoziční aktivistka Zoja Svetovová.

Video: Ničeho nelituji. Měl jsem těžký život, který bych znovu žít nechtěl, říká Oleg Sencov

Oleg Sencov: Ničeho nelituji. Měl jsem těžký život, kterých bych znovu žít nechtěl. | Video: Josef Pazderka, OneWorldRO
 

Právě se děje

před 1 minutou

Ivanka Trumpová mohla podporou firmy porušit etická pravidla, na twitteru propagovala plechovku fazolí

Dcera a poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka možná porušila vládní etická pravidla podporou potravinářské firmy Goya Foods. Uvedla to agentura Reuters. V úterý se totiž na twitteru objevila fotografie, jak Trumpová drží plechovku fazolí od této firmy. Text k tomu hlásí: "Je to Goya, tak to musí být dobré". Trumpová svým postojem reagovala na výzvy k bojkotu firmy, jejíž ředitel je prezidentovým příznivcem.

Trumpová později svůj tweet ještě doplnila španělskou verzí textu. Goya Foods je americká firma, která dodává potraviny z latinskoamerických zemí. Její ředitel Robert Unanue se minulý týden objevil vedle Trumpa v Bílém domě, kam přijel podepsat dekret o sestavení poradního panelu, jehož úkolem bude podnítit blaho hispánské komunity.

"Nám všem bylo opravdu požehnáno, když máme vůdce, jako je prezident Donald Trump," řekl Unanue. Na twitteru pak pod hesly #Goyaway a #BoycottGoya začala kampaň vyzývající k bojkotu firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy