Zemřel první německý kosmonaut. Sigmund Jähn okouzlil NDR i Sověty, bylo mu 82 let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2019 10:30
Ve věku 82 let zemřel ve svém domě v Braniborsku německý kosmonaut Sigmund Jähn. Člen posádky Sojuzu 31 se v roce 1978 podíval do kosmu jako vůbec první německý občan. Tehdejší východní Německo se tak stalo pátou zemí světa, která vyslala svého zástupce do vesmíru. O jeho smrti informovalo v neděli Německé středisko pro letectví a kosmonautiku.

Syn zaměstnance pily Jähn se stal ve svých 41 letech třetím letcem do vesmíru, který nepocházel ze Sovětského svazu. Před ním to byl například československý kosmonaut Vladimír Remek. 

Vše pro Jähna začalo 26. srpna 1978, v době, kdy vesmírný závod mezi Spojenými státy a Sovětským svazem byl na samém vrcholu. Pod velením sovětského kolegy Valerie Bykovského se posádka Sojuzu 31 vydala k orbitální stanici Saljut 36. Jejich let trval celkem 7 dní, 20 hodin a 4 vteřiny, během kterých obkroužili 125krát planetu Zemi. 

Jähnovým úkolem bylo provádět během letu řadu vědeckých experimentů, například snímat povrch Země zdálky, manipulovat s krystalizací látek a růstem buněk nebo zkoumat vliv chybějící gravitace na lidskou řeč a sluch. 

Po návratu se stal Jähn celebritou. Vystudovaný tiskař a vojenský výzkumník s titulem ze sovětské Gagarinovy vojenské letecké akademie se chtěl věnovat vědě, jeho politické a reprezentativní povinnosti ale převládly. Získal ocenění hrdiny NDR i Sovětského svazu. Východoněmecké úřady po něm pojmenovaly celou řadu škol.

Kosmonautice zůstal věrný i po pádu železné opony, pracoval pro Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), Německé středisko pro letectví a kosmonautiku i ruskou agenturu Roskosmos.

"Zpráva o smrti Sigmunda Jähna se mě hluboce dotkla. Kdykoliv jsme se setkali, bylo to velmi osobní. Vzniklo mezi námi přátelství, které nebylo jen o létání do vesmíru a jeho neúnavné podpoře evropským astronautům," řekl ředitel ESA Jan Wörner v reakci na Jähnovu smrt

"Působivý člověk a spíš tichý hrdina," napsal na Twitteru k Jähnově úmrtí německý vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz ze sociálnědemokratické strany (SPD).

Generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak označil Jähna za skutečného průkopníka. Podle něj inspiroval miliony mladých lidí, aby překonávali sami sebe a stali se zvídavými. "Celé Německo dnes truchlí nad svým prvním mužem ve vesmíru," napsal Ziemiak na Twitteru.

Video: Fjodor bude prvním ruským androidem na ISS

Robot Fjodor se stane prvním ruským androidem na ISS | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy