Zemřel první německý kosmonaut. Sigmund Jähn okouzlil NDR i Sověty, bylo mu 82 let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2019 10:30
Ve věku 82 let zemřel ve svém domě v Braniborsku německý kosmonaut Sigmund Jähn. Člen posádky Sojuzu 31 se v roce 1978 podíval do kosmu jako vůbec první německý občan. Tehdejší východní Německo se tak stalo pátou zemí světa, která vyslala svého zástupce do vesmíru. O jeho smrti informovalo v neděli Německé středisko pro letectví a kosmonautiku.

Syn zaměstnance pily Jähn se stal ve svých 41 letech třetím letcem do vesmíru, který nepocházel ze Sovětského svazu. Před ním to byl například československý kosmonaut Vladimír Remek. 

Vše pro Jähna začalo 26. srpna 1978, v době, kdy vesmírný závod mezi Spojenými státy a Sovětským svazem byl na samém vrcholu. Pod velením sovětského kolegy Valerie Bykovského se posádka Sojuzu 31 vydala k orbitální stanici Saljut 36. Jejich let trval celkem 7 dní, 20 hodin a 4 vteřiny, během kterých obkroužili 125krát planetu Zemi. 

Jähnovým úkolem bylo provádět během letu řadu vědeckých experimentů, například snímat povrch Země zdálky, manipulovat s krystalizací látek a růstem buněk nebo zkoumat vliv chybějící gravitace na lidskou řeč a sluch. 

Po návratu se stal Jähn celebritou. Vystudovaný tiskař a vojenský výzkumník s titulem ze sovětské Gagarinovy vojenské letecké akademie se chtěl věnovat vědě, jeho politické a reprezentativní povinnosti ale převládly. Získal ocenění hrdiny NDR i Sovětského svazu. Východoněmecké úřady po něm pojmenovaly celou řadu škol.

Kosmonautice zůstal věrný i po pádu železné opony, pracoval pro Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), Německé středisko pro letectví a kosmonautiku i ruskou agenturu Roskosmos.

"Zpráva o smrti Sigmunda Jähna se mě hluboce dotkla. Kdykoliv jsme se setkali, bylo to velmi osobní. Vzniklo mezi námi přátelství, které nebylo jen o létání do vesmíru a jeho neúnavné podpoře evropským astronautům," řekl ředitel ESA Jan Wörner v reakci na Jähnovu smrt

"Působivý člověk a spíš tichý hrdina," napsal na Twitteru k Jähnově úmrtí německý vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz ze sociálnědemokratické strany (SPD).

Generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak označil Jähna za skutečného průkopníka. Podle něj inspiroval miliony mladých lidí, aby překonávali sami sebe a stali se zvídavými. "Celé Německo dnes truchlí nad svým prvním mužem ve vesmíru," napsal Ziemiak na Twitteru.

Video: Fjodor bude prvním ruským androidem na ISS

Robot Fjodor se stane prvním ruským androidem na ISS | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy