Zemřel poslední ničitel přehrad. Veterán druhé světové války se dožil 101 let

ČTK ČTK
8. 12. 2022 18:02
Ve věku 101 let zemřel poslední účastník bombardovacích náletů na německé přehrady v Porúří za druhé světové války, informoval list The Guardian. George Leonard “Johnny” Johnson byl zaměřovačem britské 617. peruti RAF, podle rodiny skonal ve středu poklidně ve spánku.
George Leonard “Johnny” Johnson
George Leonard “Johnny” Johnson | Foto: ČTK

Operace Chastise, přísně tajná mise RAF, měla ochromit nacistickou válečnou mašinérii. Přehrady protržené při útoku způsobily v roce 1943 v Porúří záplavy, které si vyžádaly rozsáhlé škody a připravily o život na 1300 lidí.

Poslední pilot z této mise, Les Munro, zemřel v roce 2015 ve věku 96 let. Po jeho smrti zůstal pouze přední střelec Fred Sutherland a Johnson. Sutherland zemřel v roce 2019 ve věku 95 let.

"Měl jsem v každém ohledu velmi šťastný život," řekl Johnson loni BBC poté, co oslavil sté narozeniny. "Byl to vzrušující zážitek… cítil jsem se poctěn, že jsem měl možnost se jich zúčastnit," uvedl k bombardování německých přehrad.

Ze 133 členů posádek, které se náletů zúčastnily, jich 53 při misi zahynulo a tři byli zajati. Johnsonovi, který se narodil v Lincolnshiru a žil v Bristolu, bylo v té době 21 let.

Nálety a role konstruktéra Barnese Wallise byly zvěčněny ve filmu Ďáblové v oblacích z roku 1955 s Michaelem Redgravem v roli Wallise a Richardem Toddem jako velitelem operace Guyem Gibsonem.

Výtvarník Jeremy Houghton v roce 2018 u příležitosti stého výročí od založení Královského letectva nakreslil Johnsona jako jednoho z posledních žijících letců druhé světové války.

Johnson se stal velitelem perutě a v roce 1962 odešel do důchodu a stal se učitelem v Torquay. Zastupoval také Konzervativní stranu jako místní radní. Kampaň za Johnsonovo povýšení do rytířského stavu skončila neúspěchem, ale v roce 2017 mu byl udělen řád Řád britského impéria. Johnsonova manželka Gwyn zemřela v roce 2005. Zůstaly po něm tři děti, osm vnoučat a 18 pravnoučat.

Bývalý navigátor RAF John Nichol, který byl zajat během první války v Perském zálivu, vzdal Johnsonovi hold. "Je velmi smutné zjistit, že ‘poslední ničitel přehrad’, vůdce perutě Johnny Johnson, zemřel ve věku 101 let," napsal na twitteru. "Jeho generace z druhé světové války toho tolik obětovala, ale nic za to nechtěla. Národ ztratil skutečného hrdinu," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy