Ve věku 92 let zemřel bývalý portugalský prezident Soares, který se zasloužil o návrat k demokracii

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2017 20:56
V lisabonské nemocnici zemřel někdejší portugalský prezident a expremiér Mário Soares. Bylo mu 92 let. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího nemocnice, kde byl Soares od poloviny prosince hospitalizován. Od Vánoc ležel v hlubokém kómatu. Portugalská vláda vyhlásila tři dny státního smutku. Významná postava portugalské politiky se zasloužila o návrat země k demokracii i o její vstup do Evropské unie.
Mário Soares (vpředu) a někdejší předseda portugalské vlády José Sócrates.
Mário Soares (vpředu) a někdejší předseda portugalské vlády José Sócrates. | Foto: M. Vidal, Reuters

Lisabon – Ve věku 92 let zemřel bývalý portuglaský prezident a expremiér Mário Soares. Portugalská vláda vyhlásila od pondělka tři dny státního smutku.

Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek.

Jeden z nejvýraznější portugalských politiků posledního půlstoletí Soares ležel v nemocnici od 13. prosince kvůli "celkovém zhoršení jeho zdravotního stavu". O Vánocích se jeho stav zhoršil a exprezident upadl do hlubokého kómatu.

O úmrtí informovala agentura AFP, podle které nemocnice nespecifikovala přesnou příčinu smrti. Podle jeho blízkých se ale exprezident úplně neuzdravil po encefalitidě, kterou prodělal v roce 2013. Jeho zdravotní stav se zhoršil po úmrtí manželky v červenci 2015.

Po hospitalizaci loni v prosinci ho v nemocnici navštívila i řada politiků včetně prezidenta Marcela Rebela de Sousa a premiéra Antónia Costy.

"Ztratili jsme dnes někoho, kdo byl tváří a hlasem naší svobody, za kterou celý život bojoval," komentoval Soaresovo úmrtí portugalský premiér António Costa, který je na návštěvě v Indii.

Prezident de Sousa označil Soarese za "bojovníka za svobodu" a pohnutým hlasem podle AFP dodal, že Portugalsko musí nyní bojovat na Soaresův nesmrtelný odkaz.

"Je to smutný den pro všechny Portugalce. Byl jedním ze zakladatelů demokratického režimu, ve kterém nyní žijeme," prohlásil expremiér Pedro Passos Coelho. Připomněl tak, že Soaresovi se přezdívalo "otec portugalské demokracie".

Soustrast Soaresově rodině i portugalskému lidu vyjádřil například španělský král Felipe VI. nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který "svého přítele Mária" rovněž označil za symbol přechodu Portugalska k demokracii. Podle Junckera také Soares rozhodujícím způsobem přispěl k tomu, že se "Portugalsko stalo nepostradatelným členem evropské rodiny".

Smutek nad zprávou vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Evropská unie dnes potřebuje politiky takového formátu, jakým byl Mário Soares, aby překonala období současných problémů," uvedl mimo jiné v tiskové zprávě Sobotka. Soarese označil za "silnou politickou osobnost", která stála u návratu Portugalska na cestu demokracie a k právnímu státu.

Soares působil ve funkci portugalského prezidenta v letech 1986 až 1996. Předtím byl po dvě období premiérem. V lednu 2006 neúspěšně usiloval o další zvolení portugalským prezidentem.

Výrazně se zasloužil také o návrat Portugalska k demokracii po pádu tamní diktatury v roce 1974 a posléze stál u vstupu země do EU (tehdy Evropských společenství).

Soares, který v roce 1973 založil Socialistickou stranu (PS), proslul i jako silný zastánce integrace postkomunistických středoevropských států do Evropské unie i do NATO. Koncem prosince 1989 se stal první hlavou země, která (ač soukromě) zavítala do Prahy po listopadové revoluci. Setkal se tehdy s Václavem Havlem.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Ekonomika USA ve čtvrtletí rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu vykázala rekordní vzestup, k němuž přispěla vládní koronavirová pomoc v objemu více než tří bilionů dolarů (70 bilionů Kč). Ta podpořila zejména výdaje spotřebitelů. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Tempo růstu bylo v uplynulém čtvrtletí nejrychlejší minimálně od roku 1947, kdy vláda začala tyto údaje sledovat. Ve druhém čtvrtletí naopak ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru klesala rekordním tempem 31,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy