Ve věku 92 let zemřel bývalý portugalský prezident Soares, který se zasloužil o návrat k demokracii

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2017 20:56
V lisabonské nemocnici zemřel někdejší portugalský prezident a expremiér Mário Soares. Bylo mu 92 let. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího nemocnice, kde byl Soares od poloviny prosince hospitalizován. Od Vánoc ležel v hlubokém kómatu. Portugalská vláda vyhlásila tři dny státního smutku. Významná postava portugalské politiky se zasloužila o návrat země k demokracii i o její vstup do Evropské unie.
Mário Soares (vpředu) a někdejší předseda portugalské vlády José Sócrates.
Mário Soares (vpředu) a někdejší předseda portugalské vlády José Sócrates. | Foto: M. Vidal, Reuters

Lisabon – Ve věku 92 let zemřel bývalý portuglaský prezident a expremiér Mário Soares. Portugalská vláda vyhlásila od pondělka tři dny státního smutku.

Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek.

Jeden z nejvýraznější portugalských politiků posledního půlstoletí Soares ležel v nemocnici od 13. prosince kvůli "celkovém zhoršení jeho zdravotního stavu". O Vánocích se jeho stav zhoršil a exprezident upadl do hlubokého kómatu.

O úmrtí informovala agentura AFP, podle které nemocnice nespecifikovala přesnou příčinu smrti. Podle jeho blízkých se ale exprezident úplně neuzdravil po encefalitidě, kterou prodělal v roce 2013. Jeho zdravotní stav se zhoršil po úmrtí manželky v červenci 2015.

Po hospitalizaci loni v prosinci ho v nemocnici navštívila i řada politiků včetně prezidenta Marcela Rebela de Sousa a premiéra Antónia Costy.

"Ztratili jsme dnes někoho, kdo byl tváří a hlasem naší svobody, za kterou celý život bojoval," komentoval Soaresovo úmrtí portugalský premiér António Costa, který je na návštěvě v Indii.

Prezident de Sousa označil Soarese za "bojovníka za svobodu" a pohnutým hlasem podle AFP dodal, že Portugalsko musí nyní bojovat na Soaresův nesmrtelný odkaz.

"Je to smutný den pro všechny Portugalce. Byl jedním ze zakladatelů demokratického režimu, ve kterém nyní žijeme," prohlásil expremiér Pedro Passos Coelho. Připomněl tak, že Soaresovi se přezdívalo "otec portugalské demokracie".

Soustrast Soaresově rodině i portugalskému lidu vyjádřil například španělský král Felipe VI. nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který "svého přítele Mária" rovněž označil za symbol přechodu Portugalska k demokracii. Podle Junckera také Soares rozhodujícím způsobem přispěl k tomu, že se "Portugalsko stalo nepostradatelným členem evropské rodiny".

Smutek nad zprávou vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Evropská unie dnes potřebuje politiky takového formátu, jakým byl Mário Soares, aby překonala období současných problémů," uvedl mimo jiné v tiskové zprávě Sobotka. Soarese označil za "silnou politickou osobnost", která stála u návratu Portugalska na cestu demokracie a k právnímu státu.

Soares působil ve funkci portugalského prezidenta v letech 1986 až 1996. Předtím byl po dvě období premiérem. V lednu 2006 neúspěšně usiloval o další zvolení portugalským prezidentem.

Výrazně se zasloužil také o návrat Portugalska k demokracii po pádu tamní diktatury v roce 1974 a posléze stál u vstupu země do EU (tehdy Evropských společenství).

Soares, který v roce 1973 založil Socialistickou stranu (PS), proslul i jako silný zastánce integrace postkomunistických středoevropských států do Evropské unie i do NATO. Koncem prosince 1989 se stal první hlavou země, která (ač soukromě) zavítala do Prahy po listopadové revoluci. Setkal se tehdy s Václavem Havlem.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy