Foto: Z vězně "otcem demokracie". Příběh Nelsona Mandely na historických snímcích

Nelson Mandela.
Nelson Mandela se narodil 18. července 1918.
Do dějin vstoupil jako jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu (politice rasové segregace) a první černošský prezident Jihoafrické republiky.
Narodil se ve vesnici Qunu v tehdejším loutkovém státě Transkei (dnešní Východní Kapsko).
V průběhu 50. a 60. let se Nelson Mandela intenzivně politicky angažoval a bojoval s restriktivní politikou apartheidu, kterou nastolila v roce 1948 Národní strana.
Foto: Aktuálně.cz
Zahraničí Dan Poláček ČTK Zahraničí, Dan Poláček, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2022 10:42
Před 60 lety policie zadržela Nelsona Mandelu, slavného bojovníka za lidská práva. Odsouzen byl za nelegální cestu do zahraničí, kde podstoupil kurz vedení guerilly, a později za plánování ozbrojeného spiknutí. Za mřížemi strávil 27 let. Připomeňte si na historických fotografiích silný životní příběh "otce demokracie" a prvního černošského prezidenta Jihoafrické republiky.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy