Zemřel návrhář, který změnil módu: Yves Saint Laurent

Reuters
2. 6. 2008 7:23
Vládci francouzské módy bylo 71 let

Paříž - Módní svět přišel o další z velkých jmen. Ve věku 71 let zemřel v neděli francouzský módní král Yves Saint Laurent.

Francouzské módě vládl od svých jedenadvaceti let a podle mnohých byl strůjcem revoluce v dámském odívání.

V roce 2002 se kvůli podlomenému zdraví stáhl do ústraní. Podle francouzského rozhlasu zemřel v neděli ve svém pařížském bytě.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ho označil za génia kreativity: "Byl přesvědčen, že krása je luxus, který potřebuje každý muž a každá žena," řekl.

Saint Laurent je považován za prvního návrháře, který zpřístupnil luxusní značky širšímu okruhu zákazníků.

Yves Saint Laurent v Paříži na přehlídce 1987
Yves Saint Laurent v Paříži na přehlídce 1987 | Foto: Reuters

Vytvořil řadu módních standardů - díky němu je kalhotový kostým denním oděvem a smoking známkou elegance. Zpopularizoval vysoké boty a jeho průhledné halenky prorazily nahotě cestu do vyšší společnosti.

Překonal Diora

Saint Laurent se narodil jako nejstarší dítě francouzského průmyslníka v Alžíru, který tehdy byl francouzskou kolonií. Už v dětství šil oblečky pro panenky své sestry.

V 17 letech začal studovat na pařížské návrhářské škole a s návrhem koktejlek vyhrál první cenu v návrhářské soutěži.

Brzy poté začal pracovat jako hlavní asistent Christiana Diora. Po Diorově smrti v roce 1957 se stal hlavním návrhářem a svého mentora brzy hravě překonal.

Velký úspěch sklidila hned jeho první kolekce. Bylo mu tehdy 21 let. První kolekci pod svým jménem ale prezentoval až v roce 1962.

V osmdesátých letech se dostal na stránky bulváru kvůli svým problémům s depresemi a musel se také léčit ze závislosti na alkoholu.

V devadesátých leech se jeho podniku kvůli poklesu světové ekonomiky přestalo dařit. V roce 1992 firmu pohltila kosmetická společnost Sanofi a v roce 1999 se stala součástí skupiny Gucci, vlastněné francouzským gigantem PPR.

V souvislostech: Obrazem: Paříž ovládá móda. Její hvězda se loučí

 

Právě se děje

Další zprávy