Zemřel návrhář, který změnil módu: Yves Saint Laurent

Reuters
2. 6. 2008 7:23
Vládci francouzské módy bylo 71 let

Paříž - Módní svět přišel o další z velkých jmen. Ve věku 71 let zemřel v neděli francouzský módní král Yves Saint Laurent.

Francouzské módě vládl od svých jedenadvaceti let a podle mnohých byl strůjcem revoluce v dámském odívání.

V roce 2002 se kvůli podlomenému zdraví stáhl do ústraní. Podle francouzského rozhlasu zemřel v neděli ve svém pařížském bytě.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ho označil za génia kreativity: "Byl přesvědčen, že krása je luxus, který potřebuje každý muž a každá žena," řekl.

Saint Laurent je považován za prvního návrháře, který zpřístupnil luxusní značky širšímu okruhu zákazníků.

Yves Saint Laurent v Paříži na přehlídce 1987
Yves Saint Laurent v Paříži na přehlídce 1987 | Foto: Reuters

Vytvořil řadu módních standardů - díky němu je kalhotový kostým denním oděvem a smoking známkou elegance. Zpopularizoval vysoké boty a jeho průhledné halenky prorazily nahotě cestu do vyšší společnosti.

Překonal Diora

Saint Laurent se narodil jako nejstarší dítě francouzského průmyslníka v Alžíru, který tehdy byl francouzskou kolonií. Už v dětství šil oblečky pro panenky své sestry.

V 17 letech začal studovat na pařížské návrhářské škole a s návrhem koktejlek vyhrál první cenu v návrhářské soutěži.

Brzy poté začal pracovat jako hlavní asistent Christiana Diora. Po Diorově smrti v roce 1957 se stal hlavním návrhářem a svého mentora brzy hravě překonal.

Velký úspěch sklidila hned jeho první kolekce. Bylo mu tehdy 21 let. První kolekci pod svým jménem ale prezentoval až v roce 1962.

V osmdesátých letech se dostal na stránky bulváru kvůli svým problémům s depresemi a musel se také léčit ze závislosti na alkoholu.

V devadesátých leech se jeho podniku kvůli poklesu světové ekonomiky přestalo dařit. V roce 1992 firmu pohltila kosmetická společnost Sanofi a v roce 1999 se stala součástí skupiny Gucci, vlastněné francouzským gigantem PPR.

V souvislostech: Obrazem: Paříž ovládá móda. Její hvězda se loučí

 

Právě se děje

před 1 minutou

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud v úterý potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy