Zemřel Milan Čič, poslední československý vicepremiér

Martin Novák Martin Novák, Aktuálne.sk
9. 11. 2012 17:00
Čič vedl po listopadu 1989 slovenskou vládu, později byl řadu let předsedou Ústavního soudu
Milan Čič.
Milan Čič. | Foto: wikimedia

Bratislava - První předseda slovenské vlády po revoluci v roce 1989 Milan Čič zemřel v pátek v bratislavské Univerzitní nemocnici.

Osmdesátiletý politik a právník podstoupil 29. října neurochirurgickou operaci, která muž ale život nezachránila.

Čič v posledních letech pracoval jako vedoucí kanceláře slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče.

Od roku 1988 byl slovenským ministrem spravedlnosti a po revoluci se stal předsedou vlády. Vystoupil z KSČ a stal se členem Verejnosti proti násiliu (VPN) slovenské obdoby českého Občanského fóra.

Po volbách v roce 1990 ho ve funkci nahradil Vladimír Mečiar a Čič se stal poslancem Federálního shromáždění.

Když se Mečiar odtrhl od Verejnosti proti násiliu a založil Hnutí za demokratické slovensko (HZDS), Čič šel s ním.

Hrál důležitou roli při rozdělení Československa na konci roku 1992, podílel se na dělení majetku mezi nástupnické republiky. Byl místopředsedou vlády v posledním federálním kabinetu premiéra Jana Stráského.

Po rozpadu federace z politiky odešel a několik let působil jako předseda slovenského Ústavního soudu. Od roku 2004 pak vedl kancelář prezidentovi Gašparovičovi.

Český prezident Václav Klaus Čiče v kondolenčním dopise svému slovenskému partnerovi Ivanu Gašparovičovi označil za "velkou osobnost slovenské politiky a právní vědy", která přispěla k dobrým vztahům mezi Českou republikou a Slovenskem i po rozdělení federace.

"Obdivoval jsem jej, že i poté, co skončil ve funkci prvního předsedy Vašeho Ústavního soudu, nezamířil na odpočinek, ale stál Vám po boku po celých posledních osm let jako vedoucí Vaší kanceláře," napsal Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy