Zemřel Kofi Annan, bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny míru

Foto: Člověk oddaný míru. Kofi Annan litoval, že svět nedokázal zbavit krveprolití
Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan zemřel ve Švýcarsku ve věku 80 let. Svět si ho bude pamatovat jako člověka oddaného humanitarismu, jehož kariéra však utržila šrámy díky konfliktům, které se dostaly mimo kontrolu.
Mezi nimi Sýrie, Irák, Somálsko, Rwanda, Bosna, Dárfúr, ale třeba i Kypr.
Jeho pověsti mediátora naopak později pomohlo například úspěšné vyjednávání míru v Keni v roce 2007, když se země řítila do etnické války. Při masakrech zemřelo 1200 lidí.
Zástupce různých stran v konflitku tehdy zavřel do jedné místnosti a řekl jim: "Keňa je jenom jedna."
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2018 12:52
Ghanský diplomat Kofi Annan šéfoval OSN mezi roky 1997 až 2006. Ve věku 80 let zemřel v nemocnici v Bernu.

Bern - V nemocnici ve Švýcarsku v sobotu zemřel nositel Nobelovy ceny míru a někdejší generální tajemník OSN Kofi Annan. Bylo mu 80 let. 

Kofi Annan stál v čele OSN mezi roky 1997 až 2006. Byl prvním černošským diplomatem a teprve druhým Afričanem v této prestižní funkci.

V roce 2001 obdržel Nobelovu cenu míru za "práci za lépe organizovaný a mírovější svět". O dva roky později získal také Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Jeho smrt oznámila Nadace Kofi Annan. Podle jejího prohlášení zemřel diplomat "v míru po krátké nemoci", napsala BBC.

Annan se narodil v Ghaně v roce 1938, vysokoškolské studium však absolvoval v zahraničí. Ve svých 24 letech, v roce 1962, začal pracovat v institucích OSN. O 35 letech později stanul v čele organizace coby v pořadí její sedmý generální tajemník.

"V mnoha ohledech byl Kofi Annan Organizací spojených národů," nechal se slyšet současný tajemník OSN Antonio Guterres.

Annan byl pokládán za tolerantního a čestného člověka s velkým osobním kouzlem. Ve vedení OSN usiloval o reformu příliš byrokratické struktury organizace a bojoval proti viru HIV, zejména v Africe.

"OSN může být lepší, není dokonalá. Ale pokud by neexistovala, museli bychom ji vytvořit," prohlásil Annan letos v dubnu. "Jsem tvrdohlavý optimista. Narodil jsem se optimistou a zůstávám optimistou," dodal.

Annan také zřídil dobrovolnou iniciativu Global Compact, jejímž cílem je rozvíjet adekvátní praktiky v podnikání a sdílení nových zkušeností v oblasti lidských práv, práce a životního prostředí.

Válku v Iráku považoval za osobní prohru

Annan čelil i několika neúspěchům. Za osobní prohru považoval válku v Iráku, kterou v roce 2003 Američané a Britové začali bez posvěcení OSN. V září 2004 v rozhovoru s BBC prohlásil, že "z našeho pohledu a z hlediska Charty OSN byla celá akce nelegální". Obdobně se vyjádřil i o bombardování NATO v Jugoslávii.

Kritizován pak byl zejména za neúspěch při snaze rozšířit Radu bezpečnosti OSN a výzvám k rezignaci čelil po vyšetřování programu OSN "ropa za potraviny" pro Irák, v níž figuroval i Annanův syn Kojo Annan.

Nezávislá komise nakonec v březnu 2005 dospěla k závěru, že se šéf OSN korupce nedopustil. Annan také přiznal, že OSN mohla zabránit genocidě ve Rwandě v roce 1994, kdy byl Annan náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace. Prohlásil také, že cítí vinu.

Po dvou funkčních obdobích v roli generálního tajemníka působil krátce jako zvláštní vyslanec OSN v Sýrii a vedl snahy o nalezení mírového řešení tamního konfliktu.

Annanova nadace označila exšéfa OSN za "světového státníka a hluboce angažovaného internacionalistu, který po celý život bojoval za spravedlivější a mírovější svět". "Kdekoli se vyskytlo utrpění nebo nouze, podal pomocnou ruku a zasáhl mnoho lidí svým soucitem a empatií. Nesobecky kladl na první místo ostatní, nelíčená laskavost, vřelost a skvělost vyzařovaly ze všeho, co dělal," napsala nadace.

Zármutek nad úmrtím Annana vyjádřilo mnoho politických a diplomatických osobností. "Kofi Annan byl vůdčí silou dobra," řekl nynější generální tajemník OSN Antonio Guterres. Svět oplakává velkého lídra a lidumila. Největší uznání, jaké mu můžeme prokázat, je udržovat při životě jeho odkaz a ducha," napsal na Twitteru Jean-Claude Juncker.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Annan ji i mnoho jiných svými myšlenkami, pevnými názory a v neposlední řadě charismatem inspiroval. Obdiv mu vyjádřil i Vladimir Putin. "Nezapomeneme ani na jeho klidný a odhodlaný pohled, ani na sílu, s níž bojoval," napsal na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron.

Podle českého ministra zahraničí Jana Hamáčka byl Annan osobnost světového formátu a velký humanista. "Jeho moudrost a boj za mír zůstávají inspirací v těchto bouřlivých časech mezinárodní politiky," uvedl Hamáček na Twitteru. 

 

Právě se děje

Další zprávy