"Už nebojuji. Není s kým." Propaganda nenávisti je kostra ruského režimu, psal zavražděný Babčenko

TaPolitika.cz
Aktualizováno 30. 5. 2018 10:34
V pondělí v Kyjevě zemřel kritik ruského režimu a novinář Arkadij Babčenko. Neznámý pachatel ho zastřelil. Se souhlasem serveru TaPolitika.cz přinášíme přeložené výňatky z jeho textů.
Ruský novinář Arkadij Babčenko poskytl loni při příjezdu do Česka rozhovor Rádiu Svobodná Evropa. Popisoval, proč ujel z Ruska. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Upozornění redakce Aktuálně.cz: Článek byl publikován 30. 5. 2018. Později se ukázalo, že Babčenkova vražda byla zinscenována.

Kyjev - Včera zavraždili Arkadije Babčenka. V Kyjevě. V domě, kde žil. Už nikdy nepřeložíme žádný jeho text. Zemřel člověk, novinář, který nám byl blízký. Nezemřel kvůli stáří, ani kvůli nemoci. Byl zabit. Ne v boji, jako voják. Byl zabit zákeřně, střelen do zad, na místě, kde se cítil být v bezpečí. Přesto zemřel jako hrdina. Jeho hrdinský odchod nedefinuje způsob a místo skonu, ale zákeřnost a zbabělost protivníka. Ubohého, zamindrákovaného režimu, plného strachu, že jeho dny jsou sečteny.

Arkadij Babčenko byl velkým kritikem ruské politiky a jejího směřování. Byl velkým kritikem nejen režimu nastoleného Kremlem (Putinem), ale celé společnosti. Ve svých textech psal o infantilismu ruského světa.

"Infantilismus je v první řadě neschopnost nést odpovědnost za vlastní činy. Neschopnost vidět příčinné vztahy a pochopit, že určité činy mají určité následky. Je to dětská bezprostřednost ve vnímání světa. Infantilní svět je totiž velmi jednoduchý. Američani zavinili pokles ceny ropy. Američani zařídili revoluci na Ukrajině. Amerika Rusy nenávidí. A proto nám poslala židy a liberály. A židé Rotenbergové ukradli všechny peníze. Ale Putin je dobrý. V takovém světě není místo pro půltóny a složité myšlenkové konstrukce. Jeho hlavní vlastností je primitivnost."

Psal o mentalitě ruského národa, o ideologii ruského světa, o tom, jak funguje mašinérie vymývání mozků.

"Rusko existuje v jakési vlastní, paralelní dimenzi. V níž jsou hlavní mantrou samozřejmě banderovci. Majdan. Junta. Uchopení moci. Ukřižování rusky mluvícího chlapečka. Putine, vyšli vojska. Krym je náš. Ať klidně nezůstane na kameni kámen. Propaganda na plný pecky. Naše telka. Bedna, která je při vymývání mozků obyvatelstva překvapivě efektivní. Však také její snaha dopadá na úrodnou půdu. Buržoazně demokratická revoluce, revoluce důstojnosti, ve státě s mentalitou otroků a páté cenové - to je samo o sobě zločin. Veškerá moc je od Boha. Cara nelze zavrhnout. A když neuznáváš cara, tak máš houby duchovní pouta. A taky to znamená, že ses narodil, abys vraždil Rusy. Co, ty hajzle, ty snad nemiluješ Vlast? V téhle mentalitě neexistuje žádná třetí cesta. Ti, kdo nesdílejí tvoje přesvědčení a pýchu, jsou nelidi."

Před rokem se Arkadij rozhodl z Ruska odejít.

"Naše země dnes, to je země mezinárodních teroristů, hrdlořezů, hloupých stalinofilů, tmářů a divokých, nenasytných zlodějů. Vnitřní, a vlastně i vnější program země určují právě tyto skupiny obyvatelstva, a ne dobrý národ. A právě tak je i vnímána, ne jako země dobrého národa. Chová se jako země zlodějů, stalinofilů a tmářů. Ne jako země profesorů. A stalo se to právě proto, že program diktují agresivní gauneři. My nejsme jejich tváří. To oni jsou tváří naší."

Zamířil do Prahy a pobyl tu pár měsíců, a přestože měl možnost v Česku zůstat, rozhodl se nakonec pro odchod do Kyjeva. Informaci na svém twitterovém účtu včera potvrdil Rustem Adagamov, významný ruský nezávislý bloger žijící v současné době v Praze v politické emigraci.

"V Praze udělali, co se dalo, aby zde Arkadij zůstal. Zařídili bydlení i práci na univerzitě. Ale on si vybral Kyjev." Rustem Adagamov

V New Yorku před pár měsíci vystoupil Arkadij na konferenci PutinCon s přednáškou o putinismu a propagandě nenávisti.

"Když jsem byl voják, přečetli mi rozkaz, že jakýkoli Čečenec mužského pohlaví ve věku od 10 do 60 let je bandita a podléhá likvidaci. Slyšel jsem to na vlastní uši, když mi ten rozkaz četli. A začala tato koncentrovaná propaganda: zabíjet, zabíjet, zabíjet. Nenávist, nenávist, nenávist. Nelidé, nelidé, nelidé. A fungovalo to. Země to přijala… a tak to funguje po celou dobu vlády Vladimira Putina. Tato propaganda nenávisti je hlavní kostrou tohoto režimu… Vždy mě zajímalo, jak Německo ve 30. letech mohlo dojít do stavu, že lidé začali akceptovat myšlenku, že jiné lidi je možné spalovat v pecích či z nich vyrábět mýdlo… A najednou jsem to uviděl na vlastní oči…"

A úplně na závěr našeho shrnutí nám dovolte v krátkém videu jako memento připomenout jeden z výroků prezidenta Miloše Zemana…

"Už nebojuji. Protože už není nikdo, s kým bych bojoval. Nemám dalších nepřátel. Mohl jsem bojovat s uzurpátorem, který se dostal k veslu. Mohl jsem bojovat se zloději. Mohl jsem bojovat s vrahy. Nemohu ale bojovat se státem, který se dobrovolně řítí do propasti. Nelze zápasit se sto miliony lidmi, jestliže se v jediné zlostné vlně rozhodli, aby to skončilo v řiti.

Problém není v diktátoru Putinovi. Problém, jak se ukazuje, je v tom, že Putin není žádný uzurpátor. On není diktátor. On je car. On se k moci nedral. Oni mu ji sami předali. On jim vyhovuje. On - to jsou oni.

Oni to tak CHTĚJÍ. Chtějí Putina. Chtějí Krym. Chtějí se přít s proklatými Amíky. Chtějí, aby se gayropa rozpadla. Chtějí, aby se 'Iskandery' smály. Chtějí, aby zrádce liberály pověsili. Chtějí 'Armatu' a jaderný popel."

Text vyšel na serveru TaPolitika.cz. Všechny překlady textů Arkadije Babčenka naleznete zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy