Zemřel Georges Loinger. Za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí

ČTK ČTK
30. 12. 2018 15:46
Francouzský odbojář Georges Loinger, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí, zemřel v pátek ve věku 108 let. Podle serveru BBC to oznámila francouzská Nadace památky holocaustu.
Georges Loinger
Georges Loinger | Foto: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0

Talentovaný sportovec, spolubojovník a bratranec slavného mima Marcela Marceaua se narodil ve Štrasburku židovské rodině. Na počátku války sloužil ve francouzské armádě, ale v roce 1940 byl Němci zajat.

Jeho blond vlasy a modré oči zjevně zakryly skutečnost, že je židovského původu, a později se mu podařilo uprchnout a vrátit se do Francie. Přidal se k odboji a zapojil se do práce agentury, která se snažila pomoci židovským dětem, jejichž rodiče byli zabiti nebo posláni do koncentračních táborů. Předpokládá se, že zachránil více než 350 dětí.

Loinger je pašoval do Švýcarska přes francouzsko-švýcarskou hranici po malých skupinkách různými způsoby. Například je oblékl jako truchlící a odvezl na hřbitov, jehož stěna stála na francouzské hranici. Tu pak děti přelezly po žebříku. Jindy hned za hranicí našel fotbalové hřiště, kam vykopl míč a děti poslal, aby se za ním "honily".

 

Právě se děje

před 51 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy