Zemřel expert na Amazonii. Izolovaný kmen ho trefil šípem, když je chtěl kontaktovat

Jana Václavíková Jana Václavíková
11. 9. 2020 15:56
Rieli Franciscato byl jedním z předních odborníků na izolované kmeny v amazonském pralese. Prosazoval pokojné soužití s nimi a kritizoval těžaře, kvůli kterým tyto kmeny v Brazílii přicházejí o přirozené prostředí. Tuto středu šestapadesátiletý muž v Amazonii zemřel. Nestřetl se však s těžaři, ale s domorodci, kteří po něm vypálili šíp a zasáhli ho.
Ochránce domorodých kmeny v Brazílii Rieli Franciscato.
Ochránce domorodých kmeny v Brazílii Rieli Franciscato. | Foto: Reuters

Franciscato pracoval pro brazilskou vládní agenturu pro domorodé záležitosti FUNAI a také měl vlastní neziskovou organizaci Kanindé, která brání území obývané domorodými kmeny před vlivy z vnějšího světa. 

I proto byl povolán k řece Cautário poblíž chráněné rezervace Uru Eu Wau Wau u hranic s Bolívií, kde si místní v posledních měsících všimli většího počtu lidí patřících k dosud neznámému kmenu. Působili přátelsky. "Naposledy se v oblasti objevili v červnu. Byla to větší skupina, velmi pokojná," uvedl pro německou stanici Deutsche Welle fotograf Gabriel Uchide. "Dokonce nechali v jednom domě dary," dodal.

Středeční kontakt byl ale jiný. "Tentokrát tam bylo jen pět ozbrojených mužů - válečníci," vypráví fotograf, který byl spolu s policisty členem Franciscatovy výpravy. Domorodci po ní začali střílet šípy. Zatímco ostatním se podařilo ukrýt za auto, Franciscata zasáhl šíp. 

"Vykřikl, vytáhl si šíp z hrudi, běžel 50 metrů a zkolaboval, úplně bez života," popsal výjev jeden z doprovázejících policistů. Svou výpověď zveřejnil podle britského deníku The Guardian na sociální sítě. 

Domorodé kmeny pod tlakem

To, že členové kmene na skupinu zaútočili, je podle organizace Kanindé odpovědí na zvyšující se tlak v oblasti. Za podpory brazilského prezidenta Jaira Bolsonara ho vytvářejí těžaři, zemědělci a lesníci, kteří domorodcům zabírají území. Indiáni poté nedokážou rozlišit, kdo je přítel a kdo ne.  

Nezisková organizace Survival International usilující o ochranu domorodých kmenů uvádí, že většinu lesů kolem chráněné oblasti Uru Eu Wau Wau již zabrali těžaři a farmáři, jak znázorňuje mapa v přiloženém tweetu.

Farmáři lesy často zapalují, aby získali úrodnou půdu, a podle kritiků nerespektují hranice chráněných oblastí a vesnic domorodců. Jen od začátku září satelitní snímky odhalily téměř 12,5 tisíce požárů v brazilské části Amazonie. Oproti loňsku jde o více než dvojnásobek, píše americká rozhlasová stanice NPR.

Budoucnost, ve které jsou kmeny chráněny

Když se kdysi Franciscata ptali na jeho představu o budoucnosti Brazílie, odpověděl, že chce "takovou, kde jsou všechny domorodé oblasti dál chráněny".

Jeho smrt je podle kolegů významnou ztrátou pro ochranu indiánů a jejich přirozeného prostředí. "Odmítal přijmout násilnou chamtivost a ničení amazonských pralesů a jejich nejlepších ochránců. Neúnavně bojoval za ochranu půdy nekontaktovaných kmenů před lidmi zvenčí," uvedla například Sarah Shenkerová, výzkumnice z organizace Survival International.

"Nedovolil, aby ho zastavila Bolsonarova válka proti domorodým kmenům a utahování rozpočtu," dodala Shenkerová, čímž upozornila na snížení vládních příspěvků neziskovým organizacím chránícím původní obyvatele. 

Prezident Bolsonaro si už v minulosti vysloužil kritiku za to, že omezil prostředky ministerstva životního prostředí a že upřednostňuje zájmy podniků před ochranou přírody. V roce 2019, prvním roce vlády Bolsonara, vzrostlo v brazilské Amazonii odlesňování o 85 procent, zničeno bylo 10 123 kilometrů čtverečních zeleně. Tato devastace vzbudila ve světě obavy ohledně budoucnosti džungle, která je považována za klíčovou v boji proti klimatickým změnám.

"To poslední, co by (Franciscato) chtěl, by bylo, aby vláda a další vetřelci využili jeho smrt jako omluvu k agresivnímu napadení oblasti Uru Eu Wau Wau nebo aby si vynutili kontakt s izolovanými kmeny. To by bylo fatální a jakékoliv pokusy by se okamžitě setkaly s odporem domorodých kmenů a jejich spojenců po celém světě," myslí si Shenkerová.

Video: V amazonském pralese natočili člena divokého kmene

V amazonském pralese natočili člena dosud divokého kmene | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy