Zemřel Egon Bahr. Muž, který sblížil Západ s Východem

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2015 10:32
Cílem jeho Ostpolitik bylo zlepšit vztahy západního Německa se socialistickými zeměmi a výsledkem byla na začátku 70. let série smluv se Sovětským svazem a jeho satelity.
Egon Bahr.
Egon Bahr. | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Ve věku 93 letech zemřel německý sociálnědemokratický (SPD) politik Egon Bahr, tvůrce takzvané východní politiky západoněmecké vlády za kancléře Willyho Brandta. Agentuře DPA to potvrdil mluvčí SPD.

Bahr zemřel v noci na čtvrtek na srdeční infarkt. Bahr je považován za architekta takzvané východní politiky bonnské vlády v duchu zásady "změna sbližováním".

"S velkým zděšením a hlubokým zármutkem jsme se v noci dověděli o úmrtí Egona Bahra," řekl v reakci na zprávu předseda SPD a vicekancléř Sigmar Gabriel.

Německá sociální demokracie a mnoho lidí v Evropě truchlí za "odvážného, upřímného a velkého sociálního demokrata, architekta německé jednoty, politiky míru a Evropana", dodal Gabriel.

Státním tajemníkem i ministrem

Po volbách v roce 1969 se Bahr stal státním tajemníkem ve spolkovém kancléřství a zároveň zmocněncem Brandtovy vlády pro Berlín. Byl považován za jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších poradců a zároveň přátel Willyho Brandta, jenž byl ve funkci v letech 1969 až 1974.

V letech 1972 až 1974 byl Bahr také ministrem pro zvláštní úkoly a od roku 1974 do roku 1976 ministrem pro hospodářskou spolupráci.

Cílem východní politiky bonnské vlády bylo zlepšit vztahy západního Německa se socialistickými zeměmi a výsledkem byla na začátku 70. let série smluv se Sovětským svazem a jeho satelity.

Smlouva o vzájemných vztazích mezi Československem a Západním Německem byla podepsána v roce 1973. Jejím nejvýznamnějším bodem bylo uznání neplatnosti mnichovské dohody z roku 1938.

Ještě koncem července byl Bahr podle DPA v Moskvě a společně s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem se vyslovil proti vzájemnému odcizení mezi Německem a Ruskem kvůli ukrajinské krizi.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy