Zemřel Čechoameričan Fred Malek. Radil Nixonovi i Bushovi staršímu

ČTK ČTK
27. 3. 2019 9:52
Vlivný sponzor amerických republikánů a poradce čtyř někdejších prezidentů USA Fred Malek, jehož prarodiče pocházeli z Československa, zemřel v neděli ve věku 82 let. Na úmrtí upozornil deník Lidové noviny.
Fred Malek (uprostřed) se senátorem Johnem McCainem.
Fred Malek (uprostřed) se senátorem Johnem McCainem. | Foto: Archiv Freda Maleka

Absolvent Harvardovy univerzity, který se více než čtyři desetiletí podílel na republikánských kampaních, také přispíval k rozvoji česko-amerických vztahů.

Malek se stal milionářem již před 30. narozeninami. Velkou část peněz, které jako úspěšný byznysmen dlouhá léta vydělával, poté investoval do kampaní americké Republikánské strany.

Radil už prezidentu Richardu Nixonovi, v jehož administrativě začátkem 70. let působil mimo jiné jako personální šéf Bílého domu. Poté jej v týmu měli v 70. až 90. letech i Gerald Ford, Ronald Reagan a George Bush starší. Finančně se podílel i na neúspěšných prezidentských kampaních Johna McCaina a Mitta Romneyho.

Svých patrně největších manažerských úspěchů dosáhl v 80. letech, kdy vedl mimo jiné hotely Marriott či leteckou společnost Northwest Airlines.

Rodák z Chicaga, který vyrůstal v tamní české komunitě, byl předsedou krajanského spolku American Friends of the Czech Republic. "Výjimečným způsobem přispěl k upevňování vazeb mezi Českou republikou a Spojenými státy, ke svobodě a demokracii Čechů," uvedla organizace na svém webu. Loni obdržel Cenu Václava Havla za rozvoj občanské společnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy