Zemřel bývalý severoirský vicepremiér Mallon, pomohl ukončit krvavý konflikt v zemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2020 20:08
V 83 letech v pátek zemřel bývalý severoirský vicepremiér Seamus Mallon, jeden z architektů takzvané Velkopáteční mírové dohody z roku 1998, která ukončila dlouholetý krvavý konflikt mezi katolickými separatisty a převážně protestantskými unionisty v Severním Irsku. S odvoláním na Mallonovu Sociálnědemokratickou a labouristickou stranu (SDLP) o tom informovala agentura Reuters.
Seamus Mallon (uprostřed) na setkání k 20. výročí Velkopáteční mírové dohody předloni v dubnu v severoirském Belfastu.
Seamus Mallon (uprostřed) na setkání k 20. výročí Velkopáteční mírové dohody předloni v dubnu v severoirském Belfastu. | Foto: Reuters

Mallon, který sloužil jako vicepremiér mezi lety 1998 a 2001, byl klíčovým členem vyjednávacího týmu SDLP, který pomohl obnovit mír v Severním Irsku po třech desetiletích sektářských násilností.

V konfliktu proti sobě stáli přívrženci sjednocení Severního Irska s Irskou republikou a zastánci setrvání Severního Irska ve svazku Spojeného království. Střety, jež si vyžádaly přes 3600 obětí, ukončila právě mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami uzavřená na velikonoční Velký pátek v roce 1998.

"Irsko přišlo o jednoho z nejurputnějších bojovníků za spravedlnost, rovnost a mír," uvedl ve vyjádření lídr SDLP Colum Eastwood. Poctu Mallonovi vzdal i tehdejší předseda vlády David Trimble: "Jeho odkaz bude spojen s touto dohodou (…), a to je něco, na co může být jeho rodina pyšná," prohlásil Timble.

"Statečný, přímočarý, často připravený plout proti proudu, pokud to považoval za správné. V prostředí irské politiky to byla osobnost, jež požívala hlubokého respektu a obdivu," uvedl na Mallonovu adresu na Twitteru bývalý britský premiér Tony Blair.

 

Právě se děje

Další zprávy