Zemřel by, kdyby ho imám nebránil. Řidiče dodávky, který v noci srazil 10 muslimů, málem zlynčovali

V noci na pondělí najel řidič v dodávce do skupiny muslimů v Londýně, kteří se právě vraceli z modlitby. Lidé se pak na útočníka sami vrhli a přemohli ho. Kdyby nepřišel imám, který kolemjdoucí uklidnil, možná by řidiče zlynčovali, popisují svědci z místa. Sedmačtyřicetiletý útočník, kterého po svém příjezdu zatkla policie, se lidem údajně vysmíval. Jak ukazuje video, z dodávky jim i mával. Podle BBC s jedná o Darrena Osbornea ze západoanglického Weston-super-Mare.
Teorista z Londýna se po útoku vysmíval muslimům | Video: Reuters, twitter/hooyomataalo

Londýn - Byla noc, krátce po půlnoci londýnského času. 

Abdulrahman, který se byl pomodlit s přáteli v mešitě ve čtvrti Finsbury Park, akorát vycházel ven.

Právě probíhá muslimský svatý měsíc ramadán a lidé se scházejí ve večerních hodinách, aby se najedli a vyměnili spolu pár slov.

Když Abdulrahman uviděl na ulici ležícího starého muže, běžel mu poskytnout první pomoc. "Pár vteřin poté se to stalo," vypráví agentuře AP. "Doslova během minuty se přiřítila dodávka."

Řidič najel vysokou rychlostí do lidí a deset z nich zranil. Dva jsou ve vážném stavu v nemocnici a starý muž, který ležel na chodníku, zemřel. Zatím nicméně není jasné, zda jeho úmrtí souvisí s útokem

Podle informací BBC byl útočníkem 47letý Darren Osborne z Cardiffu. Policie ho zatkla kvůli podezření z přípravy a spáchání teroristického činu a zatím vychází z toho, že jednal sám.

Křičel, že chce zabít všechny muslimy

Osborne podle BBC vyrůstal v západoanglickém městě Weston-super-Mare a má čtyři děti. Naposledy žil v Cardiffu a právě ve velšské metropoli dnes policie prohledala jeho byt. Z Walesu pochází také dodávka, s níž muž útočil. Podle ministra pro záležitosti Walesu Aluna Cairnse si ji půjčil u firmy v Pontyclunu nedaleko Cardiffu.

Náměstek ministryně vnitra pro otázky bezpečnosti Ben Wallace informoval, že policii řidič dodávky nebyl znám jako někdo s krajně pravicovými názory.

Řidiče zastavili sami lidé, kteří byli na místě. Málem by ho zlynčovali - nebýt imáma, který zasáhl, tvrdí svědkové.

"Snažil se utéct a křičel, že chce zabít všechny muslimy. Ale podařilo se nám ho chytit," popisuje Abdulrahman. Lidé byli podle něj velmi rozzlobení. Křičeli a ptali se, kde je sanitka a policie.

"Řidič říkal, ať ho zabijeme. Když pak policie přijela, tak se smál," dodává Abdulrahman.

Smál se a nadával

I ostatní svědci potvrdili, že nečekaný útok vyvolal v přítomných zuřivost. Řidiče napadli a srazili ho k zemi. Drželi ho, dokud nepřijela policie. Bylo to osm minut, během kterých šlo samotnému atentátníkovi o život.

"Zemřel by, protože se na něj lidi vrhli a mlátili ho," popsal britskému listu The Independent další z očitých svědků. "Ale pak přišel imám a zastavil je. Řekl, ať ho jen drží, než přijede policie."

Najel na chodník a srážel muslimy. Svědci popisují útok v Londýně. | Video: Reuters

Svědek, který si nepřál sdělit své pravé jméno, muže v dodávce popsal jako potetovaného bělocha. 

"Když ho policie zatýkala, smál se a křičel něco u muslimech. Nechci ani říct co, ale byly to věci, které lidi vyprovokovaly, a proto ho chtěli mlátit," popsal svědek.

Policie pachatele převezla do nemocnice, kde lékaři mají vyšetřit jeho duševní stav. Kromě něj policie nikoho jiného v souvislosti s útokem nezadržela. Identitu zraněných policie neuvedla. Vyšetřovatelé však potvrdili, že se ve všech případech jedná o muslimy. Podle účastníků noční modlitby šlo hlavně o mladé lidi.

"Věděl, co dělá. Lidé se scházejí v této části ulice během ramadánu," vypověděl jeden z nich.

Šéfka londýnské policie Cressida Dicková později prohlásila, že útok byl zcela zjevně útokem na muslimy. Podle ní bude členy muslimské komunity v okolí londýnských modliteben v nadcházejících dnech střežit mnohem více policistů. "Jakoukoli formu zločinů z nenávisti bereme vážně," uvedla.

S obyvateli okolí místa atentátu se setkala i premiérka Theresa Mayová, ale i řada dalších politiků. Londýnský starosta Sadiq Khan slíbil, že do ulic bude vysláno více policistů s cílem uklidnit obyvatele, zejména muslimy dodržující ramadán.

"Stejně jako hrozné útoky v Manchesteru, Westminsteru a na londýnském mostě je také toto útok na všechny naše sdílené hodnoty tolerance, svobody a úcty," prohlásil.

Mávající útočník na Finsbury Park | Video: The Guardian / Youtube
 

Právě se děje

před 47 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy