Zemřel Andreotti, muž, který byl sedmkrát premiérem

Michal Žák Michal Žák, Jana Černá
6. 5. 2013 15:59
Doživotnímu senátorovi bylo 94 let, vysloužil si přezdívky "božský" i "Belzebub"
Giulio Andreotti na archivním snímku z ledna 2005.
Giulio Andreotti na archivním snímku z ledna 2005. | Foto: Reuters

Řím - Giulio Andreotti, zřejmě nejvýznamnější italský politik posledních desetiletí, zemřel. Bylo mu 94 let, informovala italská tisková agentura ANSA.

Andreotti byl matadorem italské politiky, kterou ovlivňoval přinejmenším od poloviny 50. let minulého století. Vystudovaný právník tehdy zastával post ministra vnitra.

Významný křesťanský demokrat byl sedmkrát premiérem a osmnáctkrát ministrem. Během desítek let měl na starost například zahraniční politiku, armádu či průmysl.

V roce 1991 se stal doživotním senátorem a v průběhu let získal 12 čestných titulů z univerzit po celém světě.

Belzebubovi Giuliovi...

I jemu - podobně jako například Silviu Berlusconimu - patřilo několik přezdívek. Zatímco přízvisko "božský" mu mohlo lichotit, označení "Belzebub" nikoliv. To si vysloužil za údajné napojení na sicilskou mafii.

Kvůli němu si Italové zvykli vídat jeho jméno v senzačních titulcích. Legendárním se stalo jeho odsouzení za objednanou vraždu novináře, který ho měl chtít pošpinit. V roce 2002 ho za ni spolu s mafiánským bossem Gaetanem Badalamentim poslal soud v Perugii na 24 let do vězení.

Carmine Pecorelli, jedenapadesátiletý šéfredaktor týdeníku Osservatore Politico, byl v roce 1979 zavražděn čtyřmi výstřely do hlavy a zad, píše ANSA.

... plnila mafie přání

Giulio Andreotti přichází v doprovodu policistů k soudu v Palermu. Archivní snímek z listopadu 2002.
Giulio Andreotti přichází v doprovodu policistů k soudu v Palermu. Archivní snímek z listopadu 2002. | Foto: Reuters

Pravicový investigativní novinář chtěl v dohledné době údajně publikovat materiály, které měly objasnit okolnosti únosu křesťansko-demokratického vůdce Alda Mora v roce 1978, kolapsu ropné společnosti Sir a pád finančníka Michela Sindona s konexemi na mafii, kterého Andreotti kdysi nazval "zachráncem liry".

Podle obvinění by plánované články byly pro Andreottiho zničující. Soud navíc dospěl k závěru, že mafie, která byla do případu zapletená, neměla na smrti muže žádný zájem, píše agentura.

"... provedli to na výslovnou žádost, kterou lze vystopovat zpět až k obžalovanému Andreottimu," cituje ANSA ze spisu.

Vězení? Měl imunitu

Po jeho odsouzení následovaly pohoršené reakce především z řad politiků pravého středu, tedy těch, kteří se považovali za nástupce Andreottiho Křesťanské demokracie. Neodsuzovali však politika, ale italskou jurisdikci.

Jedním z největších kritiků verdiktu z Perugie byl tehdejší premiér Silvio Berlusconi. Andreottiho nazval obětí "soudního systému, který se zbláznil" a volal po rozebrání a "rekonstrukci" soudnictví.

Andreotti vždy trval na své nevině a všechna obvinění označoval za komplot. Odvolací soud ho v roce 2003, tedy ve věku osmdesáti čtyř let, viny zprostil.

Neexistovaly žádné prokazatelné důkazy, že za vraždou na objednávku stál doopravdy on. I kdyby je ale soud našel, šance, že by se politik dostal za mříže, prakticky neexistovala. S funkcí doživotního senátora získal také doživotní imunitu.

 

Právě se děje

Další zprávy