Zemi těsně minul velký asteroid, z Česka vidět nebyl

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 11. 2011 8:18
Těleso 2005 YU55 bude planetě nejblíže 28 minut po úterní půlnoci
2005 YU55 - kolem Země letí šutr o velikosti letadlové lodi.
2005 YU55 - kolem Země letí šutr o velikosti letadlové lodi. | Foto: NASA

Pasadena (USA) - Profesionální i amatérští astronomové byli v noci v pohotovosti, a to kvůli "těsnému" průletu 400metrového asteroidu 2005 YU55 kolem Země.

Osmadvacet minut po úterní půlnoci se ocitl Zemi nejblíže, od středu Země ho dělilo jen 325 088 kilometrů, tedy méně, než je vzdálenost Měsíce.

K pozorování ojedinělého úkazu byl potřeba dalekohled o průměru alespoň 12,5 centimetru. Z dohledu zmizí 2005 YU55 ve čtvrtek. Astronomové tuto možnost vítají, umožňuje jim pozorováním přímo ze Země zjistit vlastnosti asteroidu.

Čeští astronomové i fanoušci měli pro pozorování asteroidu špatné podmínky: těleso se pohybovalo v úterý v devět večer těsně nad obzorem a v deset už zapadlo. Asteroid byl jen minimálně svítivý a oblohu navíc přesvětloval Měsíc před úplňkem, což pozorování dále znesnadnilo.

Riziko, že by asteroid nějakým způsobem ovlivnil život na Zemi, nebo se s ní dokonce srazil, bylo podle astronomů naprosto mizivé, téměř rovné nule.

Další až v roce 2028

Tak blízko proletěl kolem Země asteroid srovnatelné velikosti naposledy v roce 1976. Nikdo si toho tehdy nevšiml a vědci se o průletu dozvěděli až se zpožděním.

Další podobný úkaz bude na nebi viditelný v roce 2028, kdy kolem nás ve vzdálenosti 248 tisíc kilometrů prolétne těleso (153814) 2001 WN5.

Pro monitorování vesmírných těles, která se blíží k Zemi, používá americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) pozemní i orbitální teleskopy. Data sesbíraná v rámci projektu Space Guard (Vesmírný strážce) se následně zpracovávají v kalifornském městě Pasadena.

Drtivý dopad

Ačkoliv byl natočen bezpočet filmů o tom, jak by se lidstvo v případě skutečné hrozby srážky Země s dalším vesmírným tělesem semklo a konci světa zamezilo, ve skutečnosti neexistuje žádný krizový scénář. Na světě není žádná mezinárodní organizace, která by v případě nutnosti snahu lidí vyhnout se tragédií koordinovala.

Tématu případného zneškodnění asteroidu o průměru jednoho a více kilometru se nicméně vědci věnují. Jako nejpravděpodobnější a nevhodnější reakce lidstva na takovou hrozbu se v tuto chvíli stále jeví vystřelení jaderné hlavice, která by blížící se těleso roztrhla.

Pokud se jedná o těleso menší než několik set metrů, zřejmě by postačilo vyslat k němu raketu a provést řízenou srážku, informuje na svých stránkách NASA.

Asteroid dostatečně velký, aby způsobil závažné škody, spadne na zemi v průměru jednou za 2 tisíce let. Těleso, jež by bylo schopné vyhubit lidstvo, se se Zemí střetne v průměru jednou za několik milionů let.

 

Právě se děje

Další zprávy