Zemi ohrožuje 1400 asteroidů, ukázala NASA

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 8. 2013 17:30
Úřad vypracoval mapu velkých kosmických těles, které jsou příliš blízko Země.
Foto: Aktuálně.cz

Pasadena - Život na Zemi v tuto chvíli ohrožuje více než 1400 asteroidů. To je ta špatná zpráva. Tou dobrou je, že žádný z nich naší planetě nezkříží cestu dřív než za sto let.

Vyplývá to z unikátní mapy potenciálně nebezpečných planetek, kterou sestavil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Zařadil na ni jen ty opravdu velké, jež by mohly na Zemi napáchat katastrofální škody.

"Tyto asteroidy byly shledány jako nebezpečné, protože jsou skutečně velké - o průměru větším než 140 metrů - a jejich oběžná dráha protíná "bezpečnou" vzdálenost 7,5 milionu kilometrů od Země," napsala na svých stránkách Laboratoř proudového pohonu NASA v Pasadeně.

Jen pro srovnání - Čeljabinský meteor měl podle odhadů v průměru 15 až 17 metrů.

Ve středu mapy, která připomíná modré klubko, jsou Slunce, Země a pro srovnání také Venuše, Merkur, Mars a Jupiter, včetně jejich oběžných drah. Zmíněnou podobu klubka modré niti dělají právě zakreslené dráhy obřích vesmírných balvanů.

Přestože asteroidy představují budoucí nebezpečí, není podle odborníků z NASA na místě panika ani u dalších generací.

Lidstvo by se ale mělo mít na pozoru a hlavně by mělo vymyslet, co bude dělat, až se vesmírná hrozba naplní. Otázkou totiž není zda, ale kdy k protnutí dráhy naší planety s velkým tělesem dojde.

Tak chtějí Američané zachránit Zemi:

První plán, jak v budoucnu ochránit Zemi, už je na světě. Ochránit bezpečnost naší planety se rozhodla  právě NASA.

První propracovanější návrh, jak by mohla taková ochrana Země vypadat, už americký vesmírný úřad představil. Zahájil přípravu programu Velká výzva. Ta spočívá v teoretické rovině již připraveném plánu odvlečení asteroidu na oběžnou dráhu kolem Měsíce a následném přistání na něm.

NASA teď vyzývá soukromý sektor, akademickou obec i širokou veřejnost, aby se do iniciativy zapojily a vypracovaly co nejlepší návrh.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy