Zemi ohrožuje 1400 asteroidů, ukázala NASA

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 8. 2013 17:30
Úřad vypracoval mapu velkých kosmických těles, které jsou příliš blízko Země.
Foto: Aktuálně.cz

Pasadena - Život na Zemi v tuto chvíli ohrožuje více než 1400 asteroidů. To je ta špatná zpráva. Tou dobrou je, že žádný z nich naší planetě nezkříží cestu dřív než za sto let.

Vyplývá to z unikátní mapy potenciálně nebezpečných planetek, kterou sestavil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Zařadil na ni jen ty opravdu velké, jež by mohly na Zemi napáchat katastrofální škody.

"Tyto asteroidy byly shledány jako nebezpečné, protože jsou skutečně velké - o průměru větším než 140 metrů - a jejich oběžná dráha protíná "bezpečnou" vzdálenost 7,5 milionu kilometrů od Země," napsala na svých stránkách Laboratoř proudového pohonu NASA v Pasadeně.

Jen pro srovnání - Čeljabinský meteor měl podle odhadů v průměru 15 až 17 metrů.

Ve středu mapy, která připomíná modré klubko, jsou Slunce, Země a pro srovnání také Venuše, Merkur, Mars a Jupiter, včetně jejich oběžných drah. Zmíněnou podobu klubka modré niti dělají právě zakreslené dráhy obřích vesmírných balvanů.

Přestože asteroidy představují budoucí nebezpečí, není podle odborníků z NASA na místě panika ani u dalších generací.

Lidstvo by se ale mělo mít na pozoru a hlavně by mělo vymyslet, co bude dělat, až se vesmírná hrozba naplní. Otázkou totiž není zda, ale kdy k protnutí dráhy naší planety s velkým tělesem dojde.

Tak chtějí Američané zachránit Zemi:

První plán, jak v budoucnu ochránit Zemi, už je na světě. Ochránit bezpečnost naší planety se rozhodla  právě NASA.

První propracovanější návrh, jak by mohla taková ochrana Země vypadat, už americký vesmírný úřad představil. Zahájil přípravu programu Velká výzva. Ta spočívá v teoretické rovině již připraveném plánu odvlečení asteroidu na oběžnou dráhu kolem Měsíce a následném přistání na něm.

NASA teď vyzývá soukromý sektor, akademickou obec i širokou veřejnost, aby se do iniciativy zapojily a vypracovaly co nejlepší návrh.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy